Facebook Google+ Twitter

Nie żyje Jerzy Cnota, jeden ze zbójników w "Janosiku"

10 listopada 2016 roku w Chorzowie zmarł popularny i charakterystyczny aktor Jerzy Cnota. Miał 74 lata.

Jerzy Cnota w serialu 'Janosik'. / Fot. PolfilmJerzy Cnota zapamiętany zostanie głównie dzięki roli zbójnika Gąsiora, jednego z kompanów Janosika, którego w latach 70. ubiegłego wieku zagrał w filmie i serialu wyreżyserowanym przez Jerzego Passendorfera. Sam aktor najbardziej cenił sobie jednak postać Augusta Mola w filmie Kazimierza Kutza "Perła w koronie", o której zwykł mówić, że to rola jakby napisana idealnie dla niego. W sumie zagrał w ponad stu filmach. Debiutował w 1965 roku w filmie Juliana Dziedziny "Święta wojna". Potem były m.in. takie obrazy, jak "Sól ziemi czarnej", "Podróż za jeden uśmiech", "Jak daleko stąd, jak blisko", "Wielka miłość Balzaka", "Czterdziestolatek", "Dom", "Brunet wieczorową porą", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", "Miś", "Ogniem i mieczem". Ostatnio występował jako Kopciński w serialu "Świat według Kiepskich". We wszystkich stworzył postacie charakterystyczne, zapadające w pamięć widza.

Mniej znany jest dorobek teatralny Jerzego Cnoty, który przez kilka lat występował w krakowskim Teatrze 38; zagrał tu m.in. w "Alkoholikach", "Szalonej lokomotywie", Żywocie Łazika z Tormes". Rolę Kuźmy w sztuce Janusza Krasińskiego "Śmierć na raty, czyli Czapa" zagrał na deskach Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze i Scenie na Piętrze w Poznaniu. Występował też w programach estradowych.

Jerzy Cnota urodził się 17 października 1942 roku w Jastrzębiu - Zdroju. Ukończył filologię rosyjską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Krakowie zdobywał też aktorskie ostrogi - poza wspomnianym już Teatrze 38, także w Piwnicy Pod Baranami. W 1972 roku zdał eksternistycznie egzamin aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W 2009 roku aktor został odznaczony za osiągnięcia w dziedzinie kultury przez prezydenta Chorzowa, miasta, do którego aktor powrócił po 36 latach pomieszkiwania w Krakowie i Warszawie (był tu m.in. kierownikiem "Hybryd"). Przez kilka ostatnich lat Cnota zmagał się z chorobą trzustki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.