Facebook Google+ Twitter

Nie żyje Margaret Thatcher. Miała 87 lat

W wieku 87 lat zmarła jedna z najwybitniejszych kobiet w historii, pierwsza kobieta, która została premierem Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. Żelazna Dama bo tak była nazywana pełniła funkcję premiera w latach 1979-1990.

Margaret Thather / Fot. pracy świadczone przez Chris Collins z Margaret Thatcher FoundationMargaret Thatcher była najdłużej urzędującym premierem w historii Wielkiej Brytanii. Już jako młoda dziewczyna w 1951r., najmłodsza kandydatka z Partii Konserwatywnej, startowała w wyborach do parlamentu. Dwadzieścia cztery lata później stanęła na czele wspomnianej partii i przewodziła jej aż do 1990r.

Z powodu swojej stanowczości wobec strajkujących górników oraz wobec państw komunistycz­nych otrzymała przydomek Żelaznej Damy. Jej działalność polityczna i reformy przeprowadzone w kraju sprawiły, że Wielka Brytania wróciła na mapie świata jako kraj wysoko uprzemysłowiony. Pomysłem było m.in. ograniczenie roli państwa w gospodarce. Obok papieża Jana Pawła II i Ronalda Reagana była jedną z architektek stopniowego obalania komunizmu.

Była premier została przyjęta do szpitala przed świętami Bożego Narodzenia, gdzie przeszła operację w celu usunięcia bakterii z jej pęcherzu. Wróciła do domu przed Nowym Rokiem. Jako oficjalną przyczynę zgonu podaje się udar mózgu.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron po śmieci Margaret Thatcher powiedział: ".. Z wielkim smutkiem dowiedziałem się o śmierci Lady Thatcher. Straciliśmy wielkiego lidera, wielkiego premiera i wielkiego Brytyjczyka".

za: news.sky.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pokój jej duszy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.