Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11581 miejsce

Nie żyje Mieczysław Kalenik, filmowy Zbyszko z Bogdańca

W wieku 84 lat zmarł w piątek, 16 czerwca 2017 roku, aktor filmowy i teatralny Mieczysław Kalenik, który zasłynął rolą Zbyszka z Bogdańca w ekranizacji powieści "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza w reżyserii Aleksandra Forda.

Mieczysław Kalenik w 2003 roku. / Fot. Piotr Fotek/ReporterMieczysław Kalenik urodził się 1 stycznia 1933 roku w Międzyrzecu Podlaskim, w którym także zmarł (od 2001 roku był Honorowym Obywatelem tego miasta). W rodzinnym mieście ukończył Szkołę Podstawową nr 2, a następnie Gimnazjum Ekonomiczno - Handlowe. Maturę zdał w 1952 roku. Początkowo chciał zostać marynarzem, jednak bardzo też interesował się recytacją wierszy. I to ta pasja zwyciężyła. W 1952 r. wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w Lublinie. Tam zauważyła go profesor PWST w Warszawie Zofia Małynicz i zachęciła do podjęcia studiów w szkole aktorskiej. W stołecznej PWST studiował w latach 1953 - 1957. Już jako student występował na scenie warszawskiego Teatru Komedia (debiutował w musicalu "Pocałuj mnie, Kasiu" w reżyserii Jerzego Rakowieckiego). Grywał też epizodyczne role w filmach, m.in. w "Godzinach nadziei", "Syrenie warszawskiej", "Zimowym zmierzchu", "Skarbie kapitana Martensa".

Aż przyszedł rok 1960. Aleksander Ford przygotowywał się do przeniesienia na ekran "Krzyżaków" Sienkiewicza. Zbyszka z Bogdańca miał zagrać Bogusz Bilewski. Jednak przypadkowe spotkanie Mieczysława Kalenika z kierownikiem produkcji w klubie SPATiF spowodowało, iż to właśnie młody aktor Teatru Powszechnego w Warszawie zagrał głównego bohatera filmu. Ta rola przyćmiła inne aktorskie dokonania Kalenika. Grał też w teatrach: Narodowym, Nowym i Polskim w Warszawie. Stworzył wiele kreacji w Teatrze Telewizji. Pojawił się też w wielu filmach i serialach, takich jak: "Czterdziestolatek", "Polskie drogi", "Czarne chmury", "Hrabina Cosel", "Paryż - Warszawa bez wizy", "Lalka", "Kazimierz Wielki", "Noce i dnie", "Pan Tadeusz".

W 2008 roku aktor został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Był mężem publicystki i dziennikarki Wiesławy Czapińskiej (zmarła w 2010 r.); ich córka Magdalena jest operatorem kamery.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wspaniały aktor - w rolach i poza planem! Niezapomniany pozostanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Krzyżacy", wg. H.Sienkiewicza (powieść), w reżyserii Aleksandra Forda, byli znakomitym dziełem zarówno literackim, jak i filmowym". Także "Lalka" wg. Bolesława Prusa - to znakomite dzieła na których nasze pokolenia się chowały. Szkoda, że Mieczysław Kalenik - jako niezapomniany Zbyszko z Bogdańca odszedł spośród żywych: - Cześć Jego Pamięci!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.