Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24607 miejsce

Nie żyje pisarka Joanna Chmielewska

Dnia 7 października 2013 roku zmarła w Warszawie w wieku 81 lat popularna i niezwykle poczytna pisarka Joanna Chmielewska.

Joanna Chmielewska. / Fot. www.chmielewska.plIrena Barbara Kuhn (z domu Becker), bo tak naprawdę nazywała się Joanna Chmielewska urodziła się 2 kwietnia 1932 roku. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskała tytuł inżyniera architekta. Pracowała m.in. w Samodzielnej Pracowni Architektoniczno - Budowlanej "Blok", w Energoprojekcie, w Biurze Projektów "Stolica". Brała udział w budowie Domu Chłopa w Warszawie.

Debiutowała w 1958 roku na łamach czasopisma "Kultura i Życie". Przez pewien czas pisała w "Kulturze i Sztuce" na tematy związane z architekturą wnętrz. W 1964 roku ukazała się jej debiutancka powieść sensacyjna zatytułowana "Klin" sfilmowana później przez Jana Batorego pod tytułem "Lekarstwo na miłość" z Kaliną Jędrusik i Krystyną Sienkiewicz. Kolejne jej książki: "Wszyscy jesteśmy podejrzani", "Krokodyl z Kraju Karoliny", "Całe zdanie nieboszczyka" czy wreszcie kultowy "Lesio" zapewniły jej pozycję najchętniej czytanej i lubianej przez czytelników autorki utworów sensacyjno - kryminalnych. Utwory Joanny Chmielewskiej charakteryzowała ogromna dawka humoru i lekkości narracji. Tworzyła też cykle powieściowe dla dzieci i młodzieży, m.in. "Większy kawałek świata", "Nawiedzony dom", "Zwyczajne życie". Łączny nakład jej powieści w Polsce, jak podaje Wikipedia, przekroczył 6 mln egzemplarzy, a w Rosji, gdzie uważana jest za najpoczytniejszą pisarkę zagraniczną – 8 mln. Jej książki tłumaczono na języki obce 107 razy.

W 2013 r. ukazała się jej powieść "Zbrodnia w afekcie".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.