Facebook Google+ Twitter

Nie żyje Szwedka zarażona bakterią EHEC

W Szwecji zmarła kobieta zarażona bakterią obecną w skażonych warzywach. Jest to pierwszy śmiertelny przypadek odnotowany poza granicami Niemiec, w których EHEC zabiła już 15 osób.

 / Fot. Muu-karhu / Źródło: wikipedia.orgJak podaje TVN24 na oddział intensywnej terapii, z podejrzeniem infekcji trafił również Hiszpan, który przed 10 dniami powrócił z Niemiec. Hiszpańscy lekarze badają, czy jego organizm również zaatakowała EHEC.

EHEC, czyli enterokrwotoczny szczep pałeczki okrężnicy jest bakterią, która może wywołać niebezpieczny dla życia zespół hemolityczno-mocznicowy. U osoby zakażonej dochodzi wtedy do ostrej niewydolności nerek, a w przypadku nieudzielenia natychmiastowej pomocy - śmierci. Najczęstsze objawy to wymioty, ból brzucha oraz krwawe stolce. Do dziś w samych Niemczech odnotowano ponad 1200 przypadków infekcji.

Czytaj też: To nie ogórki były źródłem fali zakażeń EHEC. A co? Nie wiadomo

"Wojna ogórkowa" czyli Hiszpania kontra Niemcy


Sieć sklepów Lidl wycofała ze sprzedaży w Hiszpanii wszystkie ogórki, bez względu na ich miejsce pochodzenia. W jej ślady poszła firma Frunet Bio, eksporter ogórków z Malagi (Andaluzja), która zatrzymała swoją produkcję, mimo wcześniej ogłoszonego komunikatu, że jej warzywa są "całkowicie wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń".

Hiszpańska minister rolnictwa Rosa Aguilar zwróciła się natomiast do niemieckiego rządu z apelem o wyjaśnienie, w jaki sposób hiszpańskie ogórki były transportowane oraz dystrybuowane w Niemczech.

Czytaj także: Austria wycofuje ze sklepów podejrzane warzywa

Aquilar zabrała również głos na spotkaniu szefów rolnictwa Unii Europejskiej. Stwierdziła, że hiszpańskie ogórki są bezpieczne, a przyczyn infekcji należy szukać w Niemczech. Minister nie wyklucza, że ogórki mogły zostać skażone podczas transportu, już poza granicą Hiszpanii. Poinformowała również, że jej kraj domaga się od UE rekompensaty dla wszystkich poszkodowanych rolników. Straty Hiszpanii z powodu EHEC wynoszą obecnie 200 mln euro tygodniowo.

Władze niemieckie, mimo braku dowodów orzekły, że jednym ze źródeł infekcji mogą być ogórki importowane z Hiszpanii. Zakażenia bakterią stwierdzono w Wielkiej Brytanii, Danii, Austrii i Holandii. Potwierdzono również dwa przypadki infekcji u pacjentów w USA. Większość chorych przebywała wcześniej w Niemczech.

Zobacz również: W Polsce nie ma warzyw skażonych bakterią coli

Według danych Eurostatu, Hiszpanie byli największym europejskim eksporterem ogórków w 2008 roku - dostarczali wówczas 27 proc. całkowitej produkcji tego warzywa.

Wyniki analiz próbek ziemi, wody i warzyw z Andaluzji - miejsca skąd pochodziły skażone ogórki - znane będą w środę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.