Facebook Google+ Twitter

Nie żyje wynalazca pierwszego bankomatu

Korzystanie z bankomatów należy do naszej codzienności. Pensja w postaci gotówki to już rekwizyt przeszłości. Czy pamiętamy, kto wymyślił maszynę, która wydaje pieniądze?

W Wielkiej Brytanii zmarł, w wieku osiemdziesięciu czterech lat, wynalazca pierwszego bankomatu. John Shepherd-Barron po krótkiej chorobie zasnął na wieki w Szkocji, poinformował zakład pogrzebowy.

Jak podaje brytyjska rozgłośnia BBC Shepherd-Barron na pomysł konstrukcji bankomatu wpadł w łazience. - Musi być jakiś sposób, który pozwoli mi pobrać moje pieniądze gdziekolwiek na świecie lub w Wielkiej Brytanii - powiedział w jednym z wywiadów w 2007 roku. Pomyślał o automacie podobnym do maszyny sprzedającej czekoladki, z tą różnicą, że byłaby ona wypełniona pieniędzmi.

Pierwszy bankomat został zainstalowany w 1967 roku w jednym z banków w Londynie. Wówczas można było pobrać jedynie dziesięć brytyjskich funtów. Początkowo stosowano czeki, które były impregnowane substancją lekko radioaktywną, w celu skorzystania z bankomatu. Karty plastikowe z numerem PIN wprowadzono później. Obecnie na świecie funkcjonuje ponad milion siedemset tysięcy bankomatów.

Źródło: yahoo.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tak Ryszardzie, jesteśmy zbyt zajęci by widzieć jak czas pędzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To już tyle czasu upłynęło od tego faktu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.