Facebook Google+ Twitter

Nie żyje wynalazca pierwszego bankomatu

Korzystanie z bankomatów należy do naszej codzienności. Pensja w postaci gotówki to już rekwizyt przeszłości. Czy pamiętamy, kto wymyślił maszynę, która wydaje pieniądze?

W Wielkiej Brytanii zmarł, w wieku osiemdziesięciu czterech lat, wynalazca pierwszego bankomatu. John Shepherd-Barron po krótkiej chorobie zasnął na wieki w Szkocji, poinformował zakład pogrzebowy.

Jak podaje brytyjska rozgłośnia BBC Shepherd-Barron na pomysł konstrukcji bankomatu wpadł w łazience. - Musi być jakiś sposób, który pozwoli mi pobrać moje pieniądze gdziekolwiek na świecie lub w Wielkiej Brytanii - powiedział w jednym z wywiadów w 2007 roku. Pomyślał o automacie podobnym do maszyny sprzedającej czekoladki, z tą różnicą, że byłaby ona wypełniona pieniędzmi.

Pierwszy bankomat został zainstalowany w 1967 roku w jednym z banków w Londynie. Wówczas można było pobrać jedynie dziesięć brytyjskich funtów. Początkowo stosowano czeki, które były impregnowane substancją lekko radioaktywną, w celu skorzystania z bankomatu. Karty plastikowe z numerem PIN wprowadzono później. Obecnie na świecie funkcjonuje ponad milion siedemset tysięcy bankomatów.

Źródło: yahoo.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tak Ryszardzie, jesteśmy zbyt zajęci by widzieć jak czas pędzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To już tyle czasu upłynęło od tego faktu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.