Facebook Google+ Twitter

Nie żyje znakomity muzyk Jarosław Śmietana

2 września 2013 roku zmarł w Krakowie jeden z najwybitniejszych polskich instrumentalistów, wirtuoz gitary, Jarosław Śmietana. Miał 62 lata.

 / Fot. PAPJarosław Śmietana urodził się w Krakowie 29 marca 1951 roku. Ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Był jednym z najbardziej znanych polskich gitarzystów jazzowych. nagrał ponad 30 płyt, ostatnia z nich, „Live at Impart”, ukazała się w ubiegłym roku.

Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. ze Zbigniewem Seifertem, Artem Farmerem, Johnem Abercrombie, Nigelem Kennedym, Davem Friedmanem czy Joe Zawinulem. W latach 1975 -1981 był liderem legendarnej grupy Extra Ball. Później występował z Sounds, Symphonic Orchestra, Polish Jazz Stars, Namysłowski - Śmietana Quartet i w innych projektach. Koncertował na festiwalach na całym świecie. W 1998 roku został uhonorowany Fryderykiem za album "Songs and Other Ballads". Od prezydenta Krakowa otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia w kulturze.

Pod koniec 2012 roku zaczął uskarżać się na zdrowie. Badanie tomograficzne wykazało raka mózgu. Muzyk przeszedł w styczniu bieżącego roku operację w szpitalu w Bydgoszczy, a następnie został przewieziony do szpitala w Krakowie. Rehabilitacja, której się poddał miała zlikwidować niedowład lewej części ciała. Przyczyną śmierci Jarosława Śmietany były komplikacje po operacji usunięcia raka mózgu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

@Arkadiusz Gębka: na moje kilkakrotne apele o ujawnianie tożsamości przy systemie ocen komentarzy, redakcja odpowiedziała, że nie zamierza tego robić i tego nie zrobi. Próbowałem dotrzeć do rozumu redakcji, pisząc że ten system ocen jako anonimowy służy niektórym osobom tylko do wyładowania frustracji. W odpowiedzi otrzymałem uzasadnienie, że wszystkie portale tak robią. To zostawię już bez komentarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arkadiuszu, to nie wykonalne z powodów technicznych, łapkować może każdy nie tylko zarejestrowani. System pamięta IP łapkującego, tak wiec np. z sieci publicznej lub "zakładowej" o tym samym IP łapkę można postawić tylko raz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy Redakcja W24 może mogłaby wskazać Użytkowników "łapkujących w dół" doniesienia o np. Jarku Śmietanie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo, bardzo smuta wiadomość. Był świetnym gitarzystą z olbrzymim dorobkiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak On pięknie słyszał Świat...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Smutna wiadomość. To był wspaniały wirtuoz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To był wspaniały muzyk. Bardzo przykra wiadomość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo smutna wiadomość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

[*] to wielka strata. RIP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.