Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8689 miejsce

Niebezpieczna kolej do lotniska w Pyrzowicach

Kontrowersje wokół budowy linii kolejowej do lotniska w Pyrzowicach

W roku 2021 port lotniczy w Pyrzowicach zostanie połączony z największymi miastami aglomeracji górnośląskiej. Jest to ważna inwestycja na którą czekano w całym województwie. Nie sposób jednak odnieść wrażenia, że podczas planów odbudowy nieczynnej linii kolejowej władze zapomniały o bezpieczeństwie mieszkańców okolicznych miejscowości.


 / Fot. WizzairKolej na zmiany

Lotnisko w Katowicach pomimo ciągłego rozwoju i nowych inwestycji jest jedynym portem regionalnym o tak dużej przepustowości, które nie posiada bezpośredniego połączenia kolejowego. Po 12 latach planowania PKP PLK wybrało ostateczną wersję projektu i zdecydowało się na przeprowadzenie „Rewitalizacji i odbudowy częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie”. Inwestycja ta ma ułatwić podróżnym dotarcie do lotniska za pomocą komunikacji publicznej. Do tej pory pasażerowie nie mieli zbyt dużego wyboru. Podróżujący mogli dojechać do lotniska samochodem lub autobusem (bilet za przejazd w jedną stronę na linii Katowice – Pyrzowice kosztuje aż 27 złotych).

Uciążliwe „udogodnienie”


Budowa linii kolejowej jest dla pyrzowickiego lotniska kluczową inwestycją, która ułatwi pasażerom dotarcie do portu, a także usprawni komunikację między miastami aglomeracji górnośląskiej. Wykonanie tego projektu wiążą się jednak z uciążliwościami, których doświadczą przede wszystkim okoliczni mieszkańcy. W związku z obawami jakie budzi inwestycja Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zdecydowała się przeprowadzić konsultacji społecznych, których celem miała być ocena oddziaływania inwestycji na środowisko lokalne.
źródło: PKP PLK / Fot. PKP PLK
Przedstawiciele PKP PLK w marcu 2017 roku w ramach programu odbudowy linii kolejowej nr 182 spotkali się m.in. z mieszkańcami gminy Ożarowice przez którą ma biec planowany szlak kolejowy. Na spotkaniu został przedstawiony szczegółowy opis inwestycji w ramach której pod koniec 2021 roku na trasie pojawi się 40 pociągów pasażerskich i 2 towarowe. Podczas spotkania mieszkańcy wyrazili swoje obawy związane z bezpieczeństwem na niestrzeżonych przejazdach kolejowo-drogowych. Według dotychczasowych ustaleń PKP PLK przewiduje budowę wiaduktu tylko na jednym z pięciu skrzyżowań przez które ma przebiegać kolej. Mieszkańcy obawiają się o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Jak mówi Pan Leszek, mieszkaniec Ożarowic:

„W latach 70 gdy linia kolejowa była jeszcze czynna na niestrzeżonych przejazdach dochodziło do wielu wypadków śmiertelnych. Obawiam się, że jeżeli na naszych drogach nie powstaną wiadukty lub skrzyżowania bezkolizyjne to tragedie sprzed lat mogą się powtórzyć„.

Obawy mieszkańców nie są bezzasadne, ponieważ pociągi na trasie Tarnowskie Góry – Zawiercie będą rozpędzały się do 140 km/h. Mieszkańcy postanowili działać i przygotowali petycję dzięki której na ulicy Topolowej w Ożarowicach ma zostać utworzone bezkolizyjne skrzyżowanie z linią kolejową numer 182.

Rozsądne zmiany

Odbudowa nieczynnej drogi kolejowej nr 182 na lotnisko budzi wśród mieszkańców gminy Ożarowice niepokój. Inwestycja ta jest jednak ważnym krokiem dla rozwoju portu lotniczego, który jest miejsce pracy dla wielu okolicznych mieszkańców. Należy także pamiętać, że dzięki portowi lotniczemu, gmina mogła zrealizować w ostatnich latach szereg kosztownych inwestycji. Czy można w tej sytuacji znaleźć wyjście, które zadowoli obydwie strony? Kluczem do rozwiązania tego konfliktu jest debata pomiędzy PLK a mieszkańcami oraz wypracowanie takich rozwiązań które nie tylko nie zatrzymają inwestycji ale przede wszystkim pozwolą zachować bezpieczeństwo użytkowników lokalnych dróg.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.