Facebook Google+ Twitter

"Niebezpieczna metoda" Davida Cronenberga od piątku w kinach

„Niebezpieczna metoda” spóźniona jest o kilkadziesiąt lat. Jako metoda (na kino) ani nie jest już skuteczna, ani niebezpieczna. W dodatku jest do bólu spokojna i przewidywalna, w przegadana, zwłaszcza na tle poprzednich filmów reżysera. Nie ma w niej ani krztyny psychodelii, ani rozpoznawalnego stylu kanadyjskiego szaleńca.

 / Fot. plakatTakiego filmu po Davidzie Cronenbergu się nie spodziewałem. Król makabreski staje się reżyserem filmu biograficznego o Zygmuncie Freudzie i Carlu Gustawie Jungu?! Kanadyjski twórca na przełomie lat 80. i 90. rządził pograniczem kina artystycznego i kina klasy B. – jego filmy wywodziły się zarówno z dramatu, jak i z horroru. W jego pamiętnej „Musze” dylematy naukowca (Jeff Goldblum) zajmującego się przekraczaniem granic percepcji ubarwione były obrzydliwymi sekwencjami zamienienia się tegoż naukowca w muchę... W „eXistenZ” rozważał na temat zatracania tożsamości graczy (m.in. Jude’a Lawa) z ich wirtualnymi avatarami, jednocześnie każąc swoim bohaterom strzelać do siebie zębami zamiast naboi i używać żywych organoleptycznych joysticków przylegających do ich ciał. „Nagi lunch” Williama S. Burroughsa nie mógł chyba trafić na warsztat bardziej psychodelicznego artysty. Scena, w której cierpiący na kryzys twórczy pisarz (Peter Weller) zamiast maszyny do pisania zaczyna widzieć kreaturę kopulującą z jego żoną, jest jedną z najbardziej perwersyjnych w historii kina.

David Cronenberg, wbrew pozorom, Freudowi i Jungowi wiele zawdzięcza. Gdyby nie badania obu szacownych panów nad podświadomością i snami, reżyser być może tak odważnie i bez skrępowania nie opowiadałby wcześniej o swoich strasznych koszmarach. Nie powstałby być może jego „Pająk”, w którym na stan pacjenta (Ralph Fiennes) tak bardzo wpływa jego nasycona fascynacją relacja z matką, którą widzi później w każdej kobiecie i z surowym ojcem, przed którym broni się rozplatając w swoim pokoju pajęczą sieć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.