Facebook Google+ Twitter

Niebezpieczna zima - uważajcie na odmrożenia!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-12-21 08:53

Temat odmrożeń czy hipotermii pojawia się co roku w okresie zimowym i zawsze wzbudza ogromne emocje. Bagatelizowanie tych zjawisk może mieć fatalne skutki dla naszego organizmu.

Wychłodzenie organizmu to efekt fizycznej ekspozycji naszego ciała na trudne warunki pogodowe - zazwyczaj na niską temperaturę połączoną z wysoką wilgotnością powietrza i wiatrem. Najczęściej do przypadków odmrożeń dochodzi zimową porą, gdy temperatura na termometrze schodzi poniżej zera. Pamiętajmy jednak, że nie jest znana dokładna granica temperatury, poniżej której może dojść do odmrożeń. Może się to zdarzyć również przy dodatniej temperaturze. Dlatego tak ważne jest ciepłe ubieranie się.

Odmrożenie to uszkodzenie tkanek spowodowane działaniem niskiej temperatury. Dochodzi do niego zazwyczaj w temperaturze 0 st.C, gdy w tkankach zaczynają się tworzyć kryształki lodu. Im niższa temperatura, tym szybciej następuje uszkodzenie, wiatr lub zawieja śnieżna przyśpieszają proces.

Gdy organizm się wychładza, krew jest przemieszczana w głąb ciała, aby utrzymać temperaturę narządów wewnętrznych na poziomie 37 st.C. Jako pierwsze odmrożeniom ulegają palce nóg, rąk, nos i uszy, jednakże pamiętajmy, że odmrożeniom może ulec nawet błona śluzowa dróg oddechowych i spojówki.

Zwykle odmrożenia zwiastuje uczucie tzw. "kłujących szpilek" lub silny ból. Potem zimno przerywa działanie nerwów czuciowych i skóra "drętwieje". Temperatura tkanek poniżej 10ºC wywołuje stan znieczulenia. Powstanie i stopień odmrożeń zależą od temperatury, wilgotności powietrza, prędkości wiatru, powierzchni skóry, czasu działania zimna. Głównym zagrożeniem w odmrożeniu jest obumarcie odmrożonych części ciała oraz zakażenie. Obszar odmrożenia goi się, jeśli zostało w nim przywrócone krążenie. Jeśli tkanki obumarły i doszło do zakażenia, podaje się antybiotyki, w ciężkich przypadkach istnieje konieczność amputacji kończyny.

Dopiero w ciepłym pomieszczeniu można ocenić czy mamy do czynienia z lekkim odmrożeniem czy silnym przechłodzeniem, które powoduje silny ból, natomiast ciężkie przypadki pozostają w cieple zupełnie bezbolesne (martwica tkanki).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gdyby ktoś chciał popełnić "samobója", to zamarznięcie jest zupełnie bezbolesne i przyjemne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.