Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11019 miejsce

Niebezpieczne chodzenie po lodzie

Kiedy możemy bezpiecznie wejść na lód? Panująca odwilż sprawia, że wchodzenie na zamarznięte stawy, jeziora jest niebezpieczne. O czym trzeba pamiętać?

 / Fot. Adam ZającAby mówić o bezpiecznych chodzeniu po lodzie, tafla musi mieć przynajmniej 15 cm grubości. Pierwszym sygnałem o tym, że chodzenie po lodzie jest niebezpieczne, jest pojawiająca się na powierzchni woda. Lód jest mniej wytrzymały przy wszelkiego rodzaju zaroślach. Gdy widzimy ciemniejsze miejsca z widoczną pod spodem wodą, lepiej nie sprawdzajmy wytrzymałości tafli.

Wchodząc, upewnijmy się że ktoś jest w pobliżu i w razie potrzeby może udzielić nam pomocy.
Dorosła osoba w lodowatej wodzie po minucie traci świadomość, po trzech minutach ciało nie ma już siły, by wydostać się samodzielnie z wody. Jeżeli zobaczymy kogoś kto wpadł do lodowatej wody, trzeba koniecznie zadzwonić po pomoc.

 / Fot. Adam ZającZanim przyjedzie straż pożarna, możemy spróbować pomóc samemu. Najbezpieczniej będzie podczołgać się w pobliże tonącego – kładąc się, rozłożymy ciężar naszego ciała na większą powierzchnię i jest mniejsza szansa, że lód się załamie pod nami. Jeżeli już się doczołgamy do tonącego podajmy mu gałąź, szalik, by mógł się złapać i wyjść z wody.

Osoba która zostanie już bezpiecznie wydobyta z wody musi zostać następnie szybko rozgrzana, mokre ubranie najlepiej zdjąć następnie okryć się czymś ciepłym, podać ciepły napój do picia.

Pamiętajmy - każda osoba wchodząc na lód, robi to na własne ryzyko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

dobry tema niewielu wie że zima jest piękna ale grozina zarazem za temat leci 5

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.