Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14496 miejsce

Niebezpieczne parki rozrywki – karuzele mają nawet po 50 lat

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-08-08 16:54

Dzieci, które bawią się w objazdowych wesołych miasteczkach, mogą znaleźć się w niebezpieczeństwie. Tylko ponad 400 urządzeń służących do zabawy uzyskało od Urzędu Dozoru Technicznego odpowiednie dopuszczenie do użytku.

fot. Anna KowalskaReszta to szara strefa, z której bezpieczeństwem może być bardzo różnie. Nikt tak naprawdę nie jest w stanie oszacować, ile po Polsce krąży urządzeń, które nie powinny być w ogóle używane.
- Właściciel danego urządzenia - karuzeli czy diabelskiego młyna - powinien wystąpić do nas o wpis do ewidencji. Wtedy nasz inspektor sprawdza stan techniczny urządzenia i ewentualnie dopuszcza je do użytku. Taka kontrola powtarzana jest corocznie - powiedział nam Robert Chudzik z UDT.

Jak rozpoznać, czy urządzenie spełnia normy? Albo trzeba zapytać właściciela czy posiada od UDT odpowiedni certyfikat, albo samemu sprawdzić, czy na urządzeniu, najczęściej na osi karuzeli, umieszczona jest zielona naklejka w kształcie sześciokąta. - Znajduje się na niej data następnego terminu przeglądu. Jeśli ten termin zostanie przekroczony, nie można być pewnym, co do bezpieczeństwa urządzenia - wyjaśnia urzędnik.

Nie wszyscy właściciele parków rozrywki przejmują się jednak takimi wymogami. - Nie zgłaszają swoich urządzeń do ewidencji. Nie jesteśmy policją techniczną i nie możemy nakładać żadnych sankcji. Swego rodzaju presję mogą wywierać jedynie rodzice, którzy sprawdzą certyfikat, lub też władze gminy, które mogą nie wydać zezwolenia na postawienie takiego obiektu na jej terenie - mówił Chudzik.

Na domiar złego nie wszystkie urządzenia w wesołych miasteczkach podlegają kontroli UDT. Tak jest choćby w przypadku słynnych rollercoasterów (wagoników sunących po powyginanych w powietrzu szynach), czy choćby wszelkich urządzeń, których podstawą są dźwigi. - Rozporządzenie Rady Ministrów, które reguluje naszą pracę, nie obejmuje tego typu urządzeń.

- Zamierzam w tej sprawie zwrócić się z pytaniem do odpowiedniego resortu. Wypadki w takich objazdowych parkach rozrywki bywają bardzo groźne w skutkach - zapowiedziała posłanka Katarzyna Piekarska (SLD).

Objazdowe wesołe miasteczka są sprowadzane zwykle do Polski zza zachodniej granicy. Stan techniczny niektórych pozostawia wiele do życzenia, bo i wiek urządzeń bywa nie najmłodszy. Zdarzają się nawet karuzele liczące sobie… pół wieku. Taki zdezelowany sprzęt można kupić już za kilka tysięcy złotych.

AR (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.