Facebook Google+ Twitter

Niebezpieczne spalanie plastiku

Kiedy z komina wydostaje się zielony dym, zaczyna być groźnie! Spalanie plastikowych śmieci przy słabym natlenieniu powoduje wydzielanie się trucizn i ich kumulację w glebie. Ile to będzie kosztować nas wszystkich?!

Zachęcam wszystkich użytkowników Wiadomości24.pl do zwracania, w czasie wycieczek i spacerów, uwagi na zaśmiecanie plastikami naturalnego środowiska, a przede wszystkim ziemskiej atmosfery.
Jak rozprawić się ze śmieciami? Najlepszym sposobem jest ich sortowanie i wrzucanie do osobnych pojemników, które można spotkać na każdym osiedlu. Osobno szkło kolorowe, szkło białe, papier, plastik, artykuły spożywcze itd. Takie sortowanie umożliwia recykling śmieci i powrót materiałów z powrotem na półki sklepowe.

Nowoczesna spalarnia do utylizacji śmieci w Nowogardzie / Zachodniopomorskie / Fot. Piotr WierzbickiNowoczesna spalarnia do utylizacji śmieci w Nowogardzie, Zachodniopomorskie / Fot. Piotr WierzbickiZmienić mentalność społeczeństwa w tym zakresie jest bardzo trudno. Można to osiągnąć wysiłkiem całego społeczeństwa, nie wyłączając polskiego parlamentu, gabinetu premiera Tuska i prezydenta Kaczyńskiego. Na nasze ciało parlamentarne nie możemy liczyć, ponieważ wydaje się mnie, że im zależy na czymś zupełnie odwrotnym: "Im gorzej, tym lepiej". Natomiast czekanie będzie nas oddalać od zamierzonego celu.

W jesienne wieczory pochylmy się nad tym tematem i zastanówmy się co dalej? W celu dydaktycznego przedstawienia problemu, prezentuję Państwu na zdjęciu nowoczesną spalarnię do utylizacji śmieci w Nowogardzie, powiat Goleniów, Zachodniopomorskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

I jeszcze jedno szanowny Gerardzie. Czy myślisz że mnie przyjemnie jest pisać o tych śmieciach i związane z tym we własnej gminie ? Czy myślisz że nie mam wdzięczniejszego tematu niż te śmieci ? Zaledwie kilku stanęło po mojej stronie a " fala uderzeniowa " idzie teraz na mnie. Ludzie nie chcą mieć kłopotów a ja nie będę nikogo w to namawiał, każdy ma swoje sumienie i niech tak zostanie. Mam nadzieję, że w tym tygodniu zamknę ten temat, bo do moderacji zostały dane z tego zakresu dwie porcje, ale to z wyższej półki. mam nadzieję że któryś z redaktorów to weźmie do moderacji. No i zaczniemy okres świąteczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny Gerardzie, doradź mnie co dalej robić ? Mamy być obojętni ? Dołączam linki do tych materiałów :
<a href="link
<a href="link
<a href="link
<a href="
link


link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jasne że to ważne. Ale nie mniej ważne jest jak widzą i rozwiązują problem władze lokalne i centralne.
W kraju, mimo wielu różnych kontenerów segregacja i recyklink właściwie nie istnieje (ok. 7% masy, to bardzo niewiele). Od przyszłego roku grożą nam wszystkim za to konsekwencje materialne. A więc sprawa jest zaniedbana centralnie.
Nie przeceniałbym tu roli edukacji od niemowlęctwa. Najlepszą edukacją są zachęty finansowe i respektowanie prawa oraz odpowiednie rozwiązania organizacyjne. Władze nie respektują prawa, bo nie chcą być dokuczliwe dla swoich wyborców. Sanepid też odwraca nos w drugą stronę przechodząc przy wylewającym się szambie i cuchnącym kominie. A w Warszawie stoją domy warte miliony bez wybudowanych śmietników.
C'est la vie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drogi Panie Piotrze, to miło, że leży Panu na sercu problem ochrony środowiska. Tym bardziej, że zaczął Pan od siebie instalując piec gazowy i swąd spalonego plastiku nie wydobywa się już z komina Pańskiego domu (szkoda, że nie zrobiłem wtedy zdjęć). Niech każdy z nas popatrzy wokół siebie i zrobi co może, aby było czysto (bo pisać każdy może).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest w Polsce już kiedyś o tym pisałem "polski patent" na pozyskiwania benzyny z mi: butelek PET z 1 kg uzyskuje się 0,6 litra benzyny , koszt instalacji to ok 2 miliony złotych , oczywiście uruchomiono na śłąsku taki zakład ale rząd po 2 latach nałożył akcyzę i interes upadł? a przecież moglibyśmy mieć w każdym powiecie taką niewielką przetówrnię , ale to trzeba jeszcze chcieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.11.2009 14:19

Dziś obserwowałam kominy dymiące w domkach stojących w pobliżu naszego domu. Wydobywały się z kominów dymy gęste od najciemniejszego, do czarnego. Wysnułam wniosek, że spala sie tam nie tylko drewno, czy węgiel. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trafne spostrzeżenia dotyczące braku zainteresowania tematem przez władze.
Problem będzie narastać, aż coś "pęknie". Wtedy wszyscy będą zainteresowani i się uaktywnią aby zrobić sobie jakieś punkty.
Oczywiście nie o to w tym śmierdzącym problemie chodzi.
A chodzi jak zwykle o pieniądze przez nas tracona na leczenia...
zamiast na
PROFILAKTYKĘ!
Pozdrawiam wszystkich jeszcze zdrowych, ale i chorych oraz tych wyleczonych głównie dzięki własnym staraniom.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.11.2009 10:56

To zgroza, że ludzie bezmyślnie zanieczyszczają środowisko. jaki los gotujemy naszym dzieciom? Obserwuję w swoim otoczeniu, ze niewiele ludzi korzysta z ustawionych pojemników, nie segregują w domu śmieci, bo co...szkoda na to czasu? Obyśmy nie ocknęli się za późno. Najbardziej bulwersuje mnie wyrzucanie śmieci do lasu. Każdy idzie tam po zdrowie , świeże powietrze, jagody i grzyby, a tu kwiatki w postaci wysypanych opon, plastiku i innych nadających się tylko do utylizacji odpadów. Bardzo ważny temat Pan poruszył. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W rzeczywistości kolor tego dymu był zielony. Gdyby w Niemczech ktoś odważył się na spalanie plastyku w piecu do centralnego ogrzewania domku jednorodzinnego miałby wielkie problemy. No i straciłby dobrych sąsiadów. U nas ludzie nie zdają sobie jeszcze sprawy jakie konsekwencje niesie za sobą nieprawidłowa utylizacja śmieci a poza tym spalanie bezpowrotnie niweczy możliwość odzysku surowca do wielu wyrobów a przez to straty drzewostanów na Świecie będą pomniejszone licząc w setkach tysięcy ha.
To jest tak samo jak eliminowanie gatunków z łańcucha pokarmowego. W krótkich okresach czasowych powstają "dziury" nie do załatania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze, zwracasz uwagę na bardzo ważny problem.
Zachowań pro ekologicznych należy uczyć od dziecka,
a obowiązkiem władz samorządowych, jest ułatwienie tego
ludziom przez ustawianie pojemników w uczęszczanych miejscach.

Tekst ilustrujesz zdjęciami nowoczesnej spalarni, z której
dym wali prosto w okna ludzi mieszkających w blokowiskach.
To ma być przykład zachowań ekologicznych?... czy nie zrozumiałam
ironii?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.