Facebook Google+ Twitter

Niebezpieczne warszawskie autobusy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-05 15:07

Bezpieczeństwo pasażerów komunikacji miejskiej w Warszawie jest zagrożone - uważa Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego.

Dziś w Warszawie zapalił się autobus Miejskich Zakładów Autobusowych. To kolejny pożar pojazdu, który przewozi pasażerów w stolicy. Ogień pojawił się w komorze silnika, nikomu nic się nie stało, pasażerowie zdążyli się ewakuować.

Inspekcja Transportu Drogowego od piątku szczegółowo sprawdza pojazdy komunikacji miejskiej w Warszawie. Wyniki kontroli są alarmujące. Na 94 skontrolowane pojazdy w 32 przypadkach inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne. Niektóre autobusy trzeba było odholować do zajezdni - podkreśla Andrzej Łuczycki Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego.

Łuczycki zauważył, że gdyby te autobusy nie zostały zatrzymane przez inspektorów, kursowałyby i stanowiły realne zagrożenie dla pasażerów. Autobusy byłyby też zagrożeniem dla innych użytkowników dróg. Mogło się zdarzyć nieszczęście - zauważa Łuczycki.

Najpoważniejsze usterki autobusów w Warszawie są związane z wyciekiem płynów eksploatacyjnych. W ocenie Andrzeja Łuczyckiego to też może być przyczyną serii pożarów. Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego uważa, że znaczenie ma serwisowanie i konserwowanie autokarów.

Inspekcja Transportu Drogowego zapowiada kolejne kontrole autobusów miejskich w Warszawie. ITD zamierza też przeprowadzić szczegółową kontrolę w przedsiębiorstwach zajmujących się transportem publicznym w stolicy.

Z danych ITD wynika, że w najlepszym stanie jest komunikacja miejska w Poznaniu, Kielcach, Bydgoszczy i Olsztynie. Tam inspektorzy zatrzymują dowody rejestracyjne 10% kontrolowanych pojazdów. Nieco gorzej jest w Łodzi i Gorzowie Wielkopolskim - do zajezdni zawracanych jest od 20-30% kontrolowanych autobusów. Na Śląsku połowa autobusów komunikacji miejskiej nie powinna przewozić pasażerów. Najgorzej w statystykach ITD wypada Lublin, aż 60% pojazdów według inspektorów jest tam niesprawna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.