Facebook Google+ Twitter

Nie/bezpieczny internet

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-06-27 07:38

Ile godzin dziennie spędzamy przed komputerem? Czy i jak internet wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu? Na to pytanie bardziej szczegółowo odpowiedzą naukowcy, gdy w nadchodzących latach przeprowadzą szereg badań w tym zakresie. A co wiemy dzisiaj na ten temat?

Internet / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d2/Internet_map_1024.jpgW 2007 roku profesor psychiatrii z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles Gary Small zaprosił internautów (nowicjuszy i weteranów) do udziału w badaniu aktywności mózgu. Kiedy uczestnicy surfowali po necie, on metodą rezonansu magnetycznego skanował ich mózgi, szukając obszarów o wzmożonej aktywności.

Gdy wszyscy czytali zwykły tekst różnic nie było, ale w przypadku analizowania stron internetowych, mózgi doświadczonych internautów wykazywały większą aktywność niż mózgi początkujących. Widoczne to było zwłaszcza w obszarze kory przedczołowej, odpowiedzialnej za rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji.

Z badania wynika, że ścieżki neuronalne w mózgach doświadczonych użytkowników sieci powstały właśnie w wyniku korzystania z internetu. Jednak nie można zapominać, że większa aktywność nie oznacza lepszego funkcjonowania mózgu. Bowiem surfowanie po stronach połączonych ze sobą za pomocą linków, to swoisty aerobik dla umysłu powodujący zaburzenia koncentracji.

Źródło: http://wyborcza.pl/1,98077,8034362,Co_internet_robi_nam_z_mozgiem.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 30.06.2010 20:59

Ale się rozpisałem:) Ewo, 5* za temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.06.2010 20:58

Komputer jest przydatny i potrzebny do życia, ale jeśli staje się jego częścią, jest to znak, że coś trzeba zmienić. Dlaczego tak łatwo się uzależnić? Ponieważ w sieci można być "panem świata", mieć poczucie absolutnego panowania nad sytuacją. Gdy coś zaczyna się dziać nie po naszej myśli, wystarczy kliknąć i natychmiast możemy przenieść się do innego świata. Można być prawie anonimowym, dzięki temu nikt się nie dowie, że mam odstające uszy, jestem małego wzrostu, albo, że jeszcze nigdy nie umówiłem się na randkę. Występując pod różnymi nazwami, manipulujemy obrazem swojej osoby, za każdym razem możemy być kimś innym. Uzależnienie od komputera niesie za sobą wiele negatywnych skutków, powoduje, że osoba uzależniona rezygnuje z nawiązywania bezpośredniego kontaktu z innymi, zaniedbuje życie towarzyskie i rodzinne, ma zmniejszone potrzeby seksualne, zaniedbuje pracę i naukę. Internet prowadzi do izolacji społecznej - uzależniony więcej czasu spędza z komputerem niż z ludźmi. Staje się egocentrykiem, albo jeszcze gorzej....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam Ewę i wszystkich którzy czują się urażeni słowami ...- zajebisty portal W24 - przepraszam !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z Jolantą trzeba uważać, ale na W24 nic nam nie grozi...zajebisty portal !!! dla tych, którzy kochają pisać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Oszołomieni bogactwem skarbów, jakie znajdujemy w sieci, jesteśmy ślepi na zniszczenia, które może ono spowodować w naszym życiu intelektualnym, a nawet w naszej kulturze" http://wyborcza.pl/1,98077,8034362,Co_internet_robi_nam_z_mozgiem.html.
Dziękuję za ostrzeżenie, Ewo. :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale jak się tu oderwać od netu, a zwłaszcza od W24?:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*****

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje zdanie jest podobne. Korzystanie z komputera pomaga, ale trzeba uważać, by nie przesadzić. Umiar dotyczy właściwie wszystkich dziedzin naszego życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.