Facebook Google+ Twitter

Niebezpieczny Irak, (nie)bezpieczna Polska?

W poniedziałkowym ataku przed polską ambasadą zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych. Polscy politycy spekulują, że podobne incydenty mogą zdarzyć się również w kraju.

Amerykańscy żołnierze na miejscu zamachu na polski konwój w Iraku. / Fot. PAPW poniedziałek rano doszło do czterech eksplozji w okolicach polskiej ambasady w Iraku. Iracka policja poinformowała o sześciu ofiarach, w tym jednej śmiertelnej. Pełniący obowiązki ambasadora Waldemar Figaj powiedział w rozmowie telefonicznej, że cały personel ambasady jest w środku, a wybuchy nie były zbyt silne. Nie jest też planowana ewakuacja. Poinformował również o podjęciu "pewnych przedsięwzięć zabezpieczających, stosownie do zagrożenia" po ataku na polskiego ambasadora w ubiegłą środę.

Odkąd informacja o ataku została potwierdzona, polscy politycy mówią w mediach o konieczności poznania przyczyn tych ataków. Jeszcze nikt nie powiedział głośno - Wycofajmy naszych chłopców! Radosław Sikorski stwierdził że te dwa ataki na ambasadę (i ambasadora) to już nie przypadek. A mimo to uważa że nasze wojsko powinno w Iraku pozostać. Z kolei Donald Tusk powiedział: "Żaden rząd polski, ani ten, ani przyszły, który będzie tworzyła Platforma, nie powinien ustąpić i nie ustąpi przed aktami terroru".

Najbardziej jednak niepokojące są słowa Zbignmiewa Wassermana - zaapelował do dziennikarzy aby pisząc o terroryzmie nie wskazywali potencjalnych celów ataku. "Obowiązek dziennikarski - jak najbardziej, odwaga też, ale rozsądek i umiar przede wszystkim. To jest bezpieczeństwo, z tą sferą nie wolną igrać, nie wolno kraju narażać" - powiedział. Taka wypowiedź może oznaczać że coś jednak jest na rzeczy i może wydarzyć się atak - być może na terenie Polski.

Wybuch przed polską ambasadą jest jasnym sygnałem. Nie można już mówić o przypadkowości i twierdzić, że iraccy terroryści to zwykli poganiacze wielbłądów nie mający pojęcia o tym, co się dzieje na świecie i ślepo atakujący wszystkich, którzy się nawiną. Takie tłumaczenie jest ze wszech miar naiwne - po Bagdadzie nie jeżdżą same samochody pułapki i nie szukają dowolnego celu. Cel jest jasno określony, w zależności od aktualnych potrzeb, a sam zamach przeprowadzony starannie i precyzyjnie. To operacja niemal wojskowa. Współczesny terroryzm jest nowoczesny, korzysta ze zdobyczy techniki, a ci, którzy kierują komórkami wykonawczymi doskonale orientują się w sytuacji na świecie. Dostęp do internetu, telewizji satelitarnej, spore pieniądze - to wszystko powoduje, że bez najmniejszego problemu można zaplanować i przeprowadzić operację o potężnym wydźwięku medialnym i społecznym.

Hiszpanie po zamachach w Madrycie wybrali partię, która obiecała wycofanie wojsk z Iraku. Zamach madrycki miał miejsce w starannie wybranym momencie - tuż przed wyborami. Lewica wybory wygrała i bez oglądania się na priorytety polityczne - kontyngent wojskowy został wycofany. W przypadku polskich żołnierzy i pracowników cywilnej administracji, obecnych w Iraku - od pewnego czasu nie było słychać o żadnych atakach. Jednak nadchodzące wybory w Polsce sprowokowały już dwa akty terrorystyczne skierowane w polską stronę. Obawiam się, że możemy spodziewać się następnych i to bardzo szybko. Bojownicy o wolność Iraku lub terroryści iraccy - nazywani zależnie od punktu widzenia - będą chcieli doprowadzić do powtórzenia "reakcji hiszpańskiej". Można się również obawiać spektakularnego zamachu na terenie naszego kraju. Nie trudno sobie wyobrazić skutki takiego działania - natychmiast któraś z partii obiecałaby wycofanie polskich wojsk - po to, aby zwyciężyć w wyborach. Otwartą pozostaje kwestia dotrzymania takiej obietnicy, co w naszym kraju wcale nie jest pewne.

Do wyborów już niedługo i naprawdę nie chciałbym być złym prorokiem. Obawiam się jednak, że dzisiejsza eksplozja nie była ostatnią przed wyborami - wymierzoną w Polskę i Polaków.Przeczytaj o wczorajszym ataku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Serio? Nikawo? Niciewo? :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Emenefix - skomentowałam tekst i bieżące wydarzenie. Oczywiście, pamiętam kto wysłal. I dla jasności dodam ,że o ile pewne osoby darzę wybitna antypatią, to wielkich ulubieńców nie mam.
Niestety. A przydaloby się w kogos wreszcie uwierzyc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak to nie ma winnych? - wiemy chyba kto wciskał nam kiełbachę wyborczą z terminem wycofania wojsk do 2007, a potem zadecydował o przedłużeniu misji do co najmniej 2008. Z Hiszpanią faktycznie to trochę inna bajka, bo tam w czasie konwencji wyborczych wylatywały politykom w powietrze pociągi z cywilami.
U nas póki co Maciarewicz podkładając bomby pod sowieckich agentów wysadził przy okazji cały kontrwywiad - pierwszym odłamkiem dostał już ambasador…

Komentarz został ukrytyrozwiń

wysłać tam naszych polityków i bardzo szybko wycofają nasze wojska

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.10.2007 23:22

Teraz nie ma winnych, bo obecne władze nie podejmowaly zasadniczej decyzji o wysłaniu żołnierzy do Iraku. Nie ma też mądrego, ani honorowego wyjścia z sytuacji bez wyjścia. Skoro sam Wielki Brat za Kałużą nie ma pojęcia, czy dalej jeść tę żabę, czy... no właśnie, ja się nie podejmuję sformułować zamiarów, jakich domyślają się politolodzy. Uczestnictwa w tej krwawej łaźni nie zmyje happening Krasnala Majora ani też żaden kazndzieja ne podejmie się wymodlić przebaczenia. Spełniają się najgorsze zapowiedzi. Z generałem byłem kiedyś na pielgrzymce do Częstochowy i przeprowadzałem z nim dość długi wywiad. Szkoda, że nie zachowałem tych taśm. Unikam przesady w ocenie człowieka, bo niejedno zarejestrowane przeze mnie wyznanie partnera okazało się po pewnym czasie kłamstwem. W przypadku ciężko rannego generała, jest jednak tak, żę niezależnie od tego, czy nosi on mundur, czy wkłada garnitur naprawdę jest to naprawdę uczciwy, głęboko czujący ludzkie sprawy bliźni. Tym razem chyba się nie mylę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mieli bo byli w innej sytuacji geopolitycznej niż Polska
Poza tym było ich mało

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra robota.
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Dobry artykuł. Rzeczywiście po atakach w Hiszpanii służby znalazły mnóstwo dowodów, że zamachy były długo przygotowywane i nie przypadkiem miały miejsce tuż przed wyborami.

"Łatwiej wysłać, trudniej wszystko zwinąć"

Hiszpanie jakoś nie mieli trudności ze zwinięciem się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Myślę że czas abyśmy wycofali nasze wojska ... Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

"+" za dobry merytorycznie tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.