Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5239 miejsce

Niebezpieczny lek na otyłość

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2008-11-01 16:22

Niezwykle popularny lek na otyłość - Acomplia (chemiczna nazwa - rimonabant) - został wycofany z aptek w krajach UE. Okazało się, że po kuracji nim pacjenci popadają w depresję, a nawet odbierają sobie życie.

Lek wycofano w UE, ale w Polsce można go kupić w internecie / fot. Materiały prasowe.  / Fot. Archiwum DZChoć lek ten nie był Polsce zarejestrowany, pacjenci często go stosują. Acomplię można kupić przez internet lub na targowiskach. Do naszego kraju lek trafiał też za pośrednictwem pracujących w Wielkiej Brytanii Polaków. Kuracja kosztowała zaledwie dwa funty dziennie. Za 30 tabletek specyfiku Polacy płacili ok. 200 zł.

- Acomplię przywiozła mi z Londynu siostra - opowiada Magda z Pruszcza Gdańskiego, przed trzema dniami wypisana ze szpitala w Gdańsku. - Początkowo byłam zachwycona, bez żadnych wyrzeczeń schudłam w ciągu dwóch tygodni pięć kilogramów. Ale potem zaczęło się ze mną dziać coś złego. Nie mogłam opanować podenerwowania, płakałam z byle powodu.

Acomplia pojawiła się na rynku dwa lata temu i od razu została okrzyknięta cudowną pigułką na otyłość. Pomyślnie przeszła wszystkie fazy badań klinicznych i została zarejestrowana w USA oraz w krajach UE. Jednak od jakiegoś czasu do Światowego Centrum Monitorowania Niepożądanych Działań Leków, które ma siedzibę w Uppsali, zaczęły napływać niepokojące sygnały od lekarzy z różnych krajów. Ich zdaniem lek pogłębiał stany depresyjne i wpływał negatywnie na osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne. Powodował depresję, a nawet skłaniał ich do samobójstwa. Jako pierwsza wycofała go z aptek Wielka Brytania. Potem inne kraje.

Do Marii Fall-Ławryniuk, dietetyczki i terapeuty ruchowego z Centrum Zdrowego Odchudzania "Sylwetka" w Sopocie, trafia wielu pacjentów, którzy próbują stracić na wadze za pomocą leków odchudzających. - Często skarżą się, że po takich lekach odczuwają zaburzenia rytmu serca, lęki i depresję - wylicza Maria Fall-Ławryniuk. I nie ma się co dziwić, leki na otyłość działają na przysadkę mózgową, bo o tym, czy mamy wilczy apetyt, nie decyduje przecież nasz żołądek, ale mózg.

- Skutecznie i bezpiecznie odchudzają tylko ruch i dieta dobrana przez specjalistów - podkreśla Maria Fall-Ławryniuk. Kilogramy tracimy co prawda powoli, ale nie narażamy własnego zdrowia na niebezpieczeństwo. Zamiast więc łykać preparaty polecane przez sąsiadkę, pić herbatki na przeczyszczenie czy bardzo niebezpieczne chińskie ziółka, zwróćmy się do naszego lekarza w przychodni. On poradzi, gdzie szukać pomocy.

J.Gromadzka-Anzelewicz
-
POLSKA Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.