Facebook Google+ Twitter

Niebezpieczny Wiedeń, czyli "Co się zdarzyło w hotelu Gold"

"Co się zdarzyło w hotelu Gold" Grzegorza Kozery nie jest typową powieścią kryminalną z wątkiem romansowym czy opowieścią o miłości z wątkiem kryminalnym.

okładka / Fot. Dobra LiteraturaGłównym bohaterem jest Antoni Topola, mężczyzna po czterdziestce, który jest w trakcie rozwodu oraz naukowiec mający kłopoty ze zrobieniem habilitacji. Ma wprawdzie romans z profesor Szymalą, ale bardziej z jej inicjatywy. Zresztą relacja ta ma szybko się rozpaść niczym domek z kart. A to wszystko przez zazdrość i zawiść.

Bowiem w dniu, w którym umiera Sylvia Kristel (gwiazda filmu "Emmanuelle"), Antoni otrzymuje propozycję nie do odrzucenia, która nie podoba się innym naukowcom. Ma pojechać do Wiednia na kongres naukowy zamiast profesora Jana Jareckiego, który ma zaplanowaną operację i odczytać jego referat. Historycy z całego świata mieli wygłosić wykłady i rozprawiać o emigracji europejskiej Żydów z dziewiętnastym i na początku dwudziestego wieku. Było dla mnie nieco dziwne, że spotkanie na podobny temat organizują akurat historycy kraju zasłużonego dla Holokaustu.

Mimo złośliwości ze strony kolegów, podejmuje się tego zadania. Na miejscu okazuje się, że to nie koniec nieprzyjemności, jakie go czekają. Już pierwszej nocy odnajduje w pokoju obok martwego mężczyznę, który prawdopodobnie miał zawał. Tylko z pokoju denata wybiegła przestraszona dziewczyna? I gdzie znajduje się drogocenny szkic, który Michael Bieler miał w swojej kolekcji? Jak można się domyślić, Topola staje się podejrzany...

"Co się zdarzyło w hotelu Gold" nie jest typową powieścią kryminalną z wątkiem romansowym czy opowieścią o miłości z wątkiem kryminalnym, jak sugeruje okładka. Niby jest trup, śledztwo, domysły, co stało się z drogocennym szkicem. Jednak Grzegorz Kozera kładzie nacisk na okoliczności śmierci Michaela Bielera, który był kolekcjonerem obrazów, pozyskanych niechlubną drogą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.