Facebook Google+ Twitter

Niebiański sopran już niedługo wystąpi w Krakowie

"Królowa estrady", "najpiękniejszy głos świata", "anioł muzyki"- to tylko niektóre z przydomków nadawanych Jessye Norman. Publiczność w Polsce będzie miała okazję przekonać się o ich prawdziwości już 13 listopada.

Jessye Norman / Fot. Materiały organizatoraPrzyjazd diwy od tygodnia elektryzuje całe miasto za sprawą ogromnej kampanii reklamowej, a melomani zacierają ręce szykując się na środowy występ. Jessye wykona pieśni kompozytorów z Niemiec, Francji oraz USA, zebrane pod wspólną nazwą "Pięć pór roku - lato, zima, wiosna, jesień i wieczna pora miłości". Artystce towarzyszyć będzie przy fortepianie Mark Markham.

Emocje przed występem podsycają doniesienia o iście królewskich warunkach, które Filharmonia w Krakowie musiała spełnić, aby sopranistka zaszczyciła gmach swoją obecnością - od Mercedesa klasy S, przez winogrona bez pestek aż po zakaz podawania artystce krojonych cytrusów! Gdy organizatorzy przystali na te ekstrawaganckie życzenia, wytęp zawisł na włosku z powodu... toalet, które nie spełniały wymogów pani Norman.

Cóż... Nie możemy zapominać, że wystąpi wokalistka, która jako czwarta osoba w historii związana z muzyką klasyczną otrzymała prestiżową nagrodę Grammy, a na jej cześć Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu nazwało nowy gatunek orchidei.

Hrabina w "Weselu Figara", Ariadna w "Ariadna na Naxos" R. Straussa, tytułowa Euryanthe Carla Marii von Webera, Donna Elvira w Mozartowskim majstersztyku "Don Giovanni" to tylko niektóre z ról, które zapewniły jej miejsce jako godnej następczyni Marii Callas. Zawdzięcza to unikatowej barwie głosu zwanej sopranem Lirico-spinto, który dzięki technice 'squillo' zręcznie przebija się nawet przez najgłośniejsze partie orkiestry. Głos Jessye Norman w ostatnich latach wprawdzie słabnie, lecz nie przeszkadza to jeszcze w wykonywaniu nawet najtrudniejszych fragmentów oper.

Ostatnie z biletów w cenie 80 lub 120 zł dostępne są w kasie Filharmonii; początek występu zapowiadany jest na godzinę 19.00.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.