Facebook Google+ Twitter

Niebiański Tybet, czy piekło na ziemi

„Niebiański Tybet, czy piekło na ziemi”- jest to odpowiedź na Expo w Szanghaju przygotowana przez Program Tybetański fundacji Inna Przestrzeń.

W dniach 1-5 września w Szanghaju zostanie zaprezentowany przez władze „pawilon tybetański” pod hasłem „niebiański Tybet”. Niestety prawdziwy obraz Tybetu mija się z tą idylliczną wizją oficjalnie prezentowaną przez rząd ChRL. Od 2008 r. władze systematycznie blokują informacje o nagminnym, brutalnym łamaniu praw człowieka w Tybecie.

„Weź udział w akcji!” zachęca Program Tybetański: „Promuj zakazaną poezję Tybetu!”. Na stronie http://ratujtybet.org/content/actions/550/niebianski_tybet__czy_pieklo_na_ziemi___odpowiedz_.htm można znaleźć pliki z pięcioma plakatami, które każda chętna osoba może wydrukować, powielić i rozwiesić w dowolnym miejscu w swoim mieście.

Na przygotowanych plakatach widnieją wiersze pisane przez poetów tybetańskich, blogerów i mnichów m.in. przez Gade Tesering, Woeser, czy Tashi Dhondup.

Poruszane przez poetów tematy są trudne, opisują codzienność, w której przyszło im żyć, piszą o braku wolności słowa, wiary, braku poszanowania godności drugiego człowieka:


„Jesteśmy Tybetańczykami,
więc traktują nas inaczej,
nie żałując, więzień, tortur i śmierci.
Jestem Tybetańczykiem,
zatem niczego się już nie boję.
Okuty w zbroję wiary
palę świeczki
zabitym braciom.
Dzień jak co dzień.”

(fragment wiersza Gade Tseringa)


Wiersze publikowane są w zakazanych, podziemnych wydawnictwach, na blogach, w piosenkach umieszczanych w Internecie, czy w dzwonkach telefonów.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.