Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niebieskie niebo nad Plutonem. NASA opublikowała wspaniałe zdjęcie z New Horizons

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
- Kto by się spodziewał błękitnego nieba w Pasie Kuipera? To cudowne - stwierdził Alan Stern, szef misji New Horizons, prezentując fantastyczne zdjęcia Plutona przekazane przez sondę.

W czwartek amerykańska agencja kosmiczna NASA zaprezentowała nowe zdjęcia Plutona wykonane przez sondę New Horizons. Fotografie pokazują, że na tej karłowatej planecie występują niebieskie mgły, a w niektórych miejscach - otwarte lodowe powierzchnie.

- Kto by się spodziewał błękitnego nieba w Pasie Kuipera [obszarze Układu Słonecznego, w którym znajduje się Pluton - red.]? To cudowne - powiedział w czwartek Alan Stern z Instytutu Badawczego SwRI, kierownik misji New Horizons - sondy kosmicznej NASA. Na kolorowych zdjęciach wykonanych przez sondę widać, że mgła na Plutonie ma wyjątkowo intensywny niebieski odcień, mimo że cząsteczki mgły są zwykle szare lub czerwone. Według pracowników NASA, błękitna barwa wskazuje na nietypowy rozmiar oraz skład cząsteczek mgły na karłowatej planecie. - Niebieskie niebo jest rezultatem rozpraszania się światła przez bardzo małe cząsteczki. Na Ziemi te cząsteczki to niezwykle drobne molekuły azotu. Na Plutonie są one jednak większe, ale nadal stosunkowo małe - tłumaczyła naukowiec NASA Carly Howett, cytowana na oficjalnej stronie agencji kosmicznej.

Na podstawie zdjęć wykonanych przez New Horizons odkryto też drugą nową cechę Plutona - na jego powierzchni występują małe obszary pokryte lodem. Są one otwarte i nie przykryte większymi, mniej stabilnymi lodowymi fragmentami, jak w innych częściach karłowatej planety. - Kwestia dlaczego woda pojawia się właśnie w tym miejscu, a nie gdzie indziej, jest zagadką, którą staramy się rozwiązać - powiedział Jason Cook z SwRI. Interesujący jest również fakt, że obszary, na których występują największe zlodowacenia, odpowiadają tym miejscom, które na poprzednich fotografiach miały jasnoczerwony kolor. Oznacza to, że lód na Plutonie ma czerwoną barwę. Naukowcy z NASA obecnie próbują znaleźć powiązanie pomiędzy lodem a czerwonym barwnikiem na powierzchni Plutona.

Czytaj także: Zaledwie 20 lat temu odkryto pierwszą planetę pozasłoneczną, krążącą wokół gwiazdy podobnej do naszej

Sonda kosmiczna New Horizons obecnie znajduje się około 5 miliardów kilometrów od Ziemi. Jej misja rozpoczęła się w 2006 r., a koniec planowany jest za siedem lat. Celem misji sondy NASA jest zbadanie Plutona oraz jego księżyców.

Fot. NASA/JHUAPL/SwRI

Aleksandra Gersz (aip)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto