Facebook Google+ Twitter

Niebo Kopernika. Poznaj atrakcje nowego planetarium w Warszawie

Niebo otwarte dla wszystkich. Tymi słowami można opisać nowo powstałe planetarium przy CN Kopernik w Warszawie. Obecnie jest to jedna z najnowocześniejszych takich placówek w Europie. Redakcja W24 miała okazję uczestniczyć tam w przedpremierowym pokazie filmu.

Wędrówka słońca zimą (najniżej), wiosną i jesienią oraz latem (najwyżej). / Fot. Zofia Gaffke"Słoneczna podróż" to nowy, interaktywny pokaz edukacyjny, który Niebo Kopernika oferuje przede wszystkim uczniom klas 4-6 szkoły podstawowej oraz gimnazjalistom. Film ten przybliża uczniom informacje o ruchu Ziemi i jego konsekwencje. Prezentacja obejmuje ruch obrotowy oraz obiegowy Ziemi. Dzięki seansowi, przeniesiemy się także na bieguny, by lepiej poznać zjawisko dni i nocy polarnych. Po pokazie, nieobca nam będzie również wędrówka Słońca po widnokręgu w tropikach. Pokaz zabierze nas także w kosmos, skąd będziemy mogli spojrzeć na Ziemię oraz obserwować jej ruch na orbicie. Dzięki prezentacji, będziemy także potrafili rozpoznawać pory roku, na podstawie obserwacji sezonowych zmian wyglądu gwiezdnego nieba.

Logo warszawskiego planetarium wyświetlone na wielkim ekranie zawieszonym nad głowami widzów. / Fot. Zofia Gaffke"Słoneczna podróż" to także duże wsparcie dla nauczycieli przyrody, biologii, fizyki oraz geografii. Film obejmuje bowiem wiedzę zawartą w nowej podstawie programowej. Młodzi ludzie będą mogli uczyć się poprzez interaktywną zabawę i obraz w technologii fulldome, czyli taki, który jest wyświetlany na sferycznym ekranie. Taki przekaz sprawia, że prezentowane informacje są bardzo sugestywne. Dodatkowym atutem są prezenterzy planetarium, którzy prowadzą pokaz "na żywo", co daje możliwość kontaktu z widownią oraz pozwala widzom wpływać na projekcję.

Technika może zdziałać cuda


Projektor Megastar robiony na specjalnie zamówienie Centrum Kopernika. / Fot. Zofia GaffkeO wyjątkowości planetarium stanowi sprzęt, dzięki któremu możemy dosłownie zanurzyć się w obrazie, bo otacza on widza z każdej strony. Projekcję obsługuje aż 25 komputerów, o ogromnej mocy obliczeniowej oraz 4 rzutniki o rozdzielczości 4 kpix(4000 pikseli). Tym wszystkim zarządza system Digital Sky firmy Sky-skan. W środku sali znajduje się wyjeżdżający spod podłogi supernowoczesny projektor gwiazdowy - Megastar, który został wykonany w Japonii, na specjalne zamówienie CNK. W Europie nie ma drugiego takiego urządzenia. Polski Megastar jest wyposażony w 32 układy obiektywów. Każdy układ ma lampę LED z maską. W obiektywach znajdują się dziurki - najmniejsze mają tylko 10 nanometrów, co oznacza, że na milimetrze zmieściłoby się 100 takich otworów.

Dzięki takiej konstrukcji, w warszawskim planetarium możemy podziwiać bardzo realistyczny obraz gwiazd. Kopernikowski Megastar potrafi ich pokazać aż 20 mln! Dla porównania, w innych polskich planetariach możemy zobaczyć tylko od 100 do 200 tys. gwiazd.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W CN Kopernik jest tak ciekawie, że dziwi mnie dlaczego niektórym nauczycielom ze stolicy nie zależy aby wybrać się tam z uczniami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.