Facebook Google+ Twitter

Niebo nad Paryżem Klapisha

Najnowszy film francuskiego reżysera Cedrica Klapisha wciąż jest obecny w części kin studyjnych.

"Niebo nad Paryżem" / Fot. Plakat"Niebo nad Paryżem" Klapisha to film niezwykły. To obraz, który w swej najgłębszej istocie przeznaczony jest dla osób faktycznie kochających życie. I dla tych, które pragną je pokochać, tak jak to tylko możliwe w chwili wyciszenia przed wielkim ekranem. Bo chyba właśnie filmem wyciszenia należy nazwać ten film.

Jego bohaterowie stanowią część wielobarwnej mozaiki, jaką jest Paryż. "Miasto o tysiącu obliczach" stanowi tu jednak jedynie metaforę każdego miejsca na ziemi, planety prawdziwego szczęścia i prawdziwego cierpienia. Gdzie ludzie przekonują się, że celem ludzkiego życia nie jest marzeń zrealizowanie. Nie jest też ich niezrealizowanie. Celem tym jest złożenie z niezrealizowanych oczekiwań zrealizowanego życia.

Wie o tym Pierre (Roman Duris), w którym choroba stopniowo wygasza życie i który, równocześnie, zyskuje nowe, trudne życie. Wie o tym Elise (Juliette Binoche), której doświadczone życie zgodnie ze słowami Pierre'a "jeszcze się nie skończyło, może jeszcze nawet się nie zaczęło". Musi się o tym dowiedzieć, młoda jeszcze, Laetita (Melanie Laurent) i jej, niemłody, profesor historii (Fabrice Luchini). Wiedzą lub dowiedzą się, sugestią reżysera, i inne postacie Paryża Klapisha. Doświadczenie to staje się udziałem każdego, w różnym momencie istnienia.

Klapish akcji nie rozwiązuje. Zostawia dalsze kreowanie losów postaci widzowi. Pozostawia doświadczającego "Nieba nad Paryżem" z poczuciem nieuniknionego cierpienia i możliwości harmonii człowieka z cierpieniem. I z nadzieją na to, iż nie to jest ostatecznym wypełnieniem treści jego egzystencji. Zamyślonego nad treścią szczęścia i... Życia... w kolorze nieba.

Polecam komentowany film wszystkim koneserom kina, chcącym przed ekranem doświadczyć tej cząstki życia.

"Niebo nad Paryżem" Cedrica Klapisha wciąż uchwytne w kinach studyjnych niektórych miast Polski. Wkrótce na płytach DVD.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.