Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28716 miejsce

Niebo w zasięgu ręki, czyli święto lotnictwa w Góraszce

Współautorzy: Tomasz Kamiński

W miniony weekend niebo zatrzęsło się od huku maszyn, sterowanych przez niesamowitych mistrzów awiacji. W dniach 7-8 czerwca w podwarszawskiej Góraszce odbył się XIII Międzynarodowy Piknik Lotniczy.

Myśliwiec na wystawie statycznej Pikniku Lotniczego Góraszka 2008 / Fot. Mateusz CiećwierskiTegoroczna edycja Pikniku była okazją do uhonorowania 90 lat polskiego lotnictwa wojskowego. Publiczność zaszczycił słynny myśliwiec F-16 Fighting Falcon oraz znany wszystkim MiG-29.

Oprócz samolotów wojskowych można było zobaczyć maszyny sportowe i rolnicze. Cała impreza obfitowała również w pokazy podniebnych akrobacji czy spotkania z pilotami. Mowa tu nie tylko o czynnych pilotach, ale także o legendach polskiego lotnictwa jak Jerzy Główczewski i Zygmunt Jaeschke, którzy byli gośćmi honorowymi imprezy.

Odwiedzający Góraszkę mogli zobaczyć wystawę zabytkowych samochodów i motocykli, rekonstrukcję amerykańskiej armii z czasów II wojny światowej i wesołe miasteczko. Na fanów lotnictwa czekały również specjalne strefy gastronomiczne oraz namioty poszczególnych wystawców.

Tegoroczny Piknik sprowadził do Góraszki m. in. Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych "Szkoła Orląt" w Dęblinie i Politechnikę Warszawską. Zobacz rozmowę ze studentem szkoły lotniczej z Dęblina Ryszardem Seilerem:
Zobacz pokaz latania w wykonaniu Roberta Kowalika mistrza polski w lotach akrobatycznych:
Zobacz jak bawili się goście pikniku:


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Niestety, do dobrej relacji, to dużo tu brakuje. Sporo wspomniane o rzeczh, które mogły zająć jedno zdanie, pominięte duuużo faktów, które sprawiały, że impreza była bardzo atrakcyjna.

Akurat pokaz w locie zarówno F-16, jak i MIG 29, był zaledwie epizodem (po jednym przelocie bez akrobacji).
Zabrakło bardzo ważnej informacji o tym, że w Pikniku brały udział samoloty latające podczas II wojny światowej, oraz w moście powietrznym do Berlina:
- brytyjski myśliwiec Supermarine Spitfire
- potężna łódź latająca Consolidated PBY Catalina (rozmiarami niewiele mniejsza rozpiętość skrzydeł od Boeinga 737) - po raz pierwszy nad Polską
- samolot transportowy Douglas C-47 Dakota

Do tego pominięte w artykule bardzo ważne fakty, jak choćby (również po raz pierwszy w Polsce) akrobacje śmigłowcowe z wykonaniem pełnej pętli - w wykonaniu śmigłowica Bölkow Bo-105.

Pominięte pokazy akrobacyjne na samolocie Su-26 w wykonaniu Jurgis Kairys - niesamowite widowisko...

Grupy akrobacyjne Orliki i Żelaźni (jeden z pierwszych dużych pokazów po ubiegłorocznym tragicznym wypadku). Ot o takich rzeczach też warto wspomnieć, tym bardziej, że są bardzo łatwe do znalezienia, sprawdzenia a stanowiły esencję i podnosiły atrakcyjność tej imprezy.

Pozdrawiam bardzo serdecznie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ filmiki miłe dla oka, szkoda, że dzień piłkarskiego finału Ligi Mistrzów, który rozgrywany jest co roku i nazywany jest wielkim ŚWIĘTEM piłkarskim nie jest czerowną kartką w kalendarzu;p (po rozum do głowy)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna relacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

a mówi się czasem np. świeto piłkarskie i to znaczy święto, czy wielkie wydarzenie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sczególne podziękowania dla Tomka Kamińskiego, bez którego nie powstałby ten materiał. Dzięki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.