Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30390 miejsce

Niebo w zasięgu ręki, czyli święto lotnictwa w Góraszce

Współautorzy: Tomasz Kamiński

W miniony weekend niebo zatrzęsło się od huku maszyn, sterowanych przez niesamowitych mistrzów awiacji. W dniach 7-8 czerwca w podwarszawskiej Góraszce odbył się XIII Międzynarodowy Piknik Lotniczy.

Myśliwiec na wystawie statycznej Pikniku Lotniczego Góraszka 2008 / Fot. Mateusz CiećwierskiTegoroczna edycja Pikniku była okazją do uhonorowania 90 lat polskiego lotnictwa wojskowego. Publiczność zaszczycił słynny myśliwiec F-16 Fighting Falcon oraz znany wszystkim MiG-29.

Oprócz samolotów wojskowych można było zobaczyć maszyny sportowe i rolnicze. Cała impreza obfitowała również w pokazy podniebnych akrobacji czy spotkania z pilotami. Mowa tu nie tylko o czynnych pilotach, ale także o legendach polskiego lotnictwa jak Jerzy Główczewski i Zygmunt Jaeschke, którzy byli gośćmi honorowymi imprezy.

Odwiedzający Góraszkę mogli zobaczyć wystawę zabytkowych samochodów i motocykli, rekonstrukcję amerykańskiej armii z czasów II wojny światowej i wesołe miasteczko. Na fanów lotnictwa czekały również specjalne strefy gastronomiczne oraz namioty poszczególnych wystawców.

Tegoroczny Piknik sprowadził do Góraszki m. in. Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych "Szkoła Orląt" w Dęblinie i Politechnikę Warszawską. Zobacz rozmowę ze studentem szkoły lotniczej z Dęblina Ryszardem Seilerem:
Zobacz pokaz latania w wykonaniu Roberta Kowalika mistrza polski w lotach akrobatycznych:
Zobacz jak bawili się goście pikniku:


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Niestety, do dobrej relacji, to dużo tu brakuje. Sporo wspomniane o rzeczh, które mogły zająć jedno zdanie, pominięte duuużo faktów, które sprawiały, że impreza była bardzo atrakcyjna.

Akurat pokaz w locie zarówno F-16, jak i MIG 29, był zaledwie epizodem (po jednym przelocie bez akrobacji).
Zabrakło bardzo ważnej informacji o tym, że w Pikniku brały udział samoloty latające podczas II wojny światowej, oraz w moście powietrznym do Berlina:
- brytyjski myśliwiec Supermarine Spitfire
- potężna łódź latająca Consolidated PBY Catalina (rozmiarami niewiele mniejsza rozpiętość skrzydeł od Boeinga 737) - po raz pierwszy nad Polską
- samolot transportowy Douglas C-47 Dakota

Do tego pominięte w artykule bardzo ważne fakty, jak choćby (również po raz pierwszy w Polsce) akrobacje śmigłowcowe z wykonaniem pełnej pętli - w wykonaniu śmigłowica Bölkow Bo-105.

Pominięte pokazy akrobacyjne na samolocie Su-26 w wykonaniu Jurgis Kairys - niesamowite widowisko...

Grupy akrobacyjne Orliki i Żelaźni (jeden z pierwszych dużych pokazów po ubiegłorocznym tragicznym wypadku). Ot o takich rzeczach też warto wspomnieć, tym bardziej, że są bardzo łatwe do znalezienia, sprawdzenia a stanowiły esencję i podnosiły atrakcyjność tej imprezy.

Pozdrawiam bardzo serdecznie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ filmiki miłe dla oka, szkoda, że dzień piłkarskiego finału Ligi Mistrzów, który rozgrywany jest co roku i nazywany jest wielkim ŚWIĘTEM piłkarskim nie jest czerowną kartką w kalendarzu;p (po rozum do głowy)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna relacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

a mówi się czasem np. świeto piłkarskie i to znaczy święto, czy wielkie wydarzenie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sczególne podziękowania dla Tomka Kamińskiego, bez którego nie powstałby ten materiał. Dzięki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.