Facebook Google+ Twitter

Niech będzie pięknie! Młodzi walczą z kiczem i architektoniczną brzydotą

Dziś o godz. 13 pod pomnikiem Bolesława Chrobrego we Wrocławiu odbyła się manifestacja przeciwko kiczowi i architektonicznym bublom w mieście, zorganizowana przez Wrocławskie Stowarzyszenie Multimedialne. Młodzi ludzie domagają się pięknej Polski.

1 z 14 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Pod pomnikiem Bolesława Chrobrego zgromadziło się kilkadziesiąt osób - młodych i starszych. Dlaczego właśnie tutaj? Fot. Marta Szloser
Pod pomnikiem Bolesława Chrobrego zgromadziło się kilkadziesiąt osób - młodych i starszych. Dlaczego właśnie tutaj? Fot. Marta Szloser

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

MartaSz, tu nawet nie chodzi o to, czy te reklamy są poobdzierane i wyblakłe. Nie muszą.
Chodzi o to, że w normalnych krajach miasteczka mają swój urok, jeśli jest sklep, to ma 1 ładny szyld, że to sklep, np. "części samochodowe", "meble", "warzywa i owoce" i tyle.
A u nas dodatkowo każdy z nich jest oblepiony trzydziestoma reklamami producentów.

Co ciekawe np. w Irlandii sklepy mają szyldy we w miarę jednolitym lekko staroświeckim stylu. I tam wszystko pasuje do okolicy. A u nas nawet jak są 3 sklepy na dole jednego budynku, to obowiązkowo każdy inaczej przyozdabia swój kawałek elewacji, szyld jest w innym krzykliwym stylu i ten obrzydliwy zestaw dodatkowych reklam...

Tak samo jest z reklamami krzyczącymi do ludzi w miejscowościach podwarszawskich. Wzdłuż drogi umieszczane są bez ładu i składu tysiące przekrzykujących się reklam. Każda w innym kolorze, innym rozmiarze, na innej wysokości, żadne do niczego nie pasuje. Jak śmieci. W efekcie te miasteczka wyglądają jak śmietniska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj, pomnik jak z plasteliny, już lepiej zrobić odlew: i szybciej i ładniej ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zajrzyjcie na stronę www.piekna-polska.pl (już działa), gdzie znajduje się szczegółowy manifest Pięknej Polski. Polecam jego lekturę!

Marta_W - walka z brudem na ulicach też wpisuje się w tą akcję, a zalew reklam na słupach i płotach, poobdzieranych, brzydkich, wyblakłych, należy nazwać brudem. Zobaczymy, czy uda się coś zmienić...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najgorsze w Polsce są reklamy. Ostatnio miałam okazję zobaczyć to w wyjątkowo szpetnej wersji - chodzi o miejscowości otaczające Warszawę. Na każdym płocie mnóstwo różnych reklam, reklamek itp. Jedyne skojarzenie, to śmietnik. Jeden wielki śmietnik. I to jest pierwsze rzecz, która różni nas o krajów, gdzie otaczająca przestrzeń sprawia przyjemność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krystian, to nie jest sprawa lokalna, wyłacznie Wrocławska! To ogólnopolski problem z planowaniem przestrzennym. Po latach gospodarki planowej tak bardzo "znielubilismy" planowanie jakiekolwiek, że teraz cierpi na tym urbanistyka. Brakuje wizji, brakuje przyszłościowego planowania kierunku rozwoju miasta. Mamy wolną amerykankę, kto się przebije pod tego tworzone sa plany zagospodarowania przestrzennego. Często ze szkoda dla organizmu miejskiego, dla urody miasta i dla mieszkańców. Dlatego uważam, że to genialna akcja i genialne, że w końcu ktoś zaczyna o tym głośno mówić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krystian, masz całkowitą rację! Dla mnie brzydota i niefortunne umiejscowienie Solpolu w zabytkowym centrum Wrocławia to rzecz oczywista. Tak oczywista, że nie raczyłam o tym wspomnieć :) Mój błąd i nauczka na przyszłość. Dzięki!

Solpol to tylko kropla w morzu... Podczas manifestacji organizatorzy nie "pastwili się" nad konkretnymi przykładami, np. nad nieszczęsnym Solpolem, wytykając po kolei jego wady, chcieli zwrócić uwagę na szerszy problem, dotyczący nie tylko architektury, nawiązać rozmowę z mieszkańcami oraz władzami miasta.

Zobaczymy jak po remoncie będzie wyglądał PDT, złoto-różowy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto, chodzi mi właśnie o brak informacji na temat wspomnianych budynków. Ja nie widziałem tych budynków i zapewne spora grupa ludzi oglądająca reportaż a niezamieszkująca we Wrocławiu też nie ma pojęcia o wyglądzie tych projektów. Nie napisałaś, dlaczego właśnie te budynki "tubylcom" się nie podobają i właśnie tego mi brakuje w Twojej relacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

beetle4 - dzięki za uwagi! Dlaczego Solpol to bubel? To różowo-niebieskie "coś" stoi w ścisłym centrum miasta, koło Rynku, kościoła, jednym słowem zabytkowej zabudowy, kompletnie tu nie pasuje. Jeśli według Ciebie ten budynek jest piękny - ok, o gustach się nie dyskutuje. Przyjedź do Wrocławia i zobacz jak to wygląda. Wrocławianom się jednak nie podoba...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobno piękno to rzecz względna, mnie brakuje tutaj konkretów. Solpol bubel, dlaczego? Nie jestem z Wrocławia a ten reportaż wydaje mi sie dedykowany tylko do mieszkańców Wrocławia znających temat od środka. Ale ja się nie znam, więc mogę sie mylić. Co do zdjęć często nie trzymasz pionu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to ja się jeszcze dorzucę. :) Naprawdę fajna fotorelacja:) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.