Facebook Google+ Twitter

Niech papież się zgodzi, bo już remontujemy Piotrków

Na mszę dziękczynną za koronację obrazu Matki Boskiej Trybunalskiej zjedzie 150 notabli. I choć włodarze Piotrkowa przygotowują się już do uroczystości, nie mają zgody od papieża, by koronowana została patronką parlamentarzystów i prawników

fot. Piotr Kamionka/Dziennik Łódzki. Tak wyglądał Piotrków sześć lat temu 23 września w Piotrkowie Trybunalskim zostanie odprawiona msza dziękczynna za koronację cudownego obrazu Zaśnięcia Matki Boskiej Trybunalskiej z Dzieciątkiem. Mszę odprawi sam kardynał Stanisław Dziwisz. Ponieważ Matka Boska Trybunalska ma zostać patronką polskich parlamentarzystów i prawników, spodziewanych jest aż 150 notabli: przedstawicieli kościoła, parlamentu, palestry, wymiaru sprawiedliwości a nawet wojska. Między innymi z tego powodu szykowana jest wielka pompa. Tyle, że choć polscy politycy wystosowali do papieża Bendedykta XVI prośbę, by koronowana została ich patronką, nie dostali jeszcze żadnej odpowiedzi.

Tymczasem władze Piotrkowa zamieniły miasto w wielki plac budowy. Najzabawniejsze jest to, że włodarze miasta uparcie twierdzą, iż remont miasta to tylko zbieg okoliczności, a specjalnie na uroczystość przeprowadzane są jedynie drobne naprawy dróg i chodników. Wystarczy jednak przyjrzeć się owocom pracy robotników, by zobaczyć pod jaką presją pracują. I nie wiadomo, czy zdążą pokazać je od najlepszej strony.

Z pewnością będzie to trudne zadanie, gdyż Stare Miasto, które stanie się centrum uroczystości, straciło swój dawny blask i obecnie wygląda nędznie. Brudne elewacje kamienic, dziurawe ulice, nierówne chodniki, wulgarne graffiti, śmieci, psie odchody i mieszkańcy dobrze znani policji to w tej dzielnicy codzienność. Na poprawę stanu rzeczy włodarze miasta mieli kilka krótkich miesięcy, gdyż kościół zbyt późno uświadomił im, jaką wagę będzie miała uroczystość.

Co już zrobiono?

Remontowanych jest siedem kamienic, w tym trzy na Rynku Trybunalskim, gdzie odbędzie się msza. Ich elewacje zostały odnowione w rekordowym tempie – widać jednak, że robotnicy pracują według zasady "grunt to front" i wciąż prowadzą prace wewnątrz kamienic, przez co świeże elewacje zapylają się. Aluminiowe poręcze w parku im. Jana Pawła II pasują do platformy wiertniczej, ale nie do zabytkowej części miasta. Sposób ich instalacji nie wróży im też długiego żywota.

Ponadto remontowana jest frontowa elewacja zabytkowego gmachu Sądu Okręgowego i Rejonowego, instalacja deszczowa na głównej ulicy miasta oraz park im. Jana Pawła II o powierzchni 18 tys. metrów kwadratowych, w amfiteatrze, którego odbędzie się organizowany dzień po mszy świętej Festiwal Dialogu Czterech Kultur (koncerty muzyki polskiej, rosyjskiej oraz żydowskiej). Niedawno przeprowadzono także remont przylegającego do Starego Miasta placu im. Kościuszki, na co piotrkowianie czekali od lat. Nie uda się jednak gruntownie wymienić nawierzchni Rynku Trybunalskiego – przyczyną jest brak czasu.

Historia zobowiązuje

Piotrków Trybunalski to kolebka polskiej demokracji parlamentarnej – dzięki licznym sejmom walnym i elekcyjnym miasto było nawet zwane "drugą stolicą kraju". Natomiast od 1578 r. swoją siedzibę miał tutaj Trybunał Koronny, najwyższy sąd szlachecki. Gdy Trybunał rozpoczynał obrady, obraz Matki Boskiej Trybunalskiej był przenoszony w uroczystej procesji do nieistniejącej już dziś siedziby sądu na Rynku Trybunalskim.

W grudniu 2004 r. papież Jan Paweł II poświęcił korony przeznaczone dla piotrkowskiego obrazu. Niestety, nie zdążył go koronować – zrobił to papież Benedykt XVI 26 maja (nomen omen w Dzień Matki) podczas wizyty w Warszawie. Ta koronacja była jednocześnie pierwszą w pontyfikacie Benedykta XVI.

Niech papież się zgodzi

Władze Piotrkowa chcą pokazać miasto z jak najlepszej strony przed 150 VIP-ami, ok. 10 tysiącami pielgrzymów z całej Polski oraz przed telewidzami. To też swojego rodzaju sprawdzian przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że zgoda od papieża na to, by koronowana została patronką polityków dotrze do włodarzy miasta na czas.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ja uwazam ze naszym parlamentarzystom nie pomoze juz patronat nawet Matki Boskiej Trybunalskiej.
Na cud nie ma co liczyc,Matka Boska nie powiekszy parlamentarzystom IQ.A szkoda

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jadwiga
  • Jadwiga
  • 13.09.2006 12:03

Skąd autor , bądź ci sławetni REDAKTORZY tekstu wzięli nazwanie obrazu koronowanego przez Benedykta XVI jako, cytuję: Zaśnięcia Matki Boskiej Trybunalskiej z Dzieciątkiem. Ależ ten obraz nie przedstawia zaśnięcia Maryi, Matki Bożej. Maryja odeszła, czy też zasnęła w otoczeniu uczniów swojego Syna i całej gminy chrześcijańskiej po śmierci i zmartwychstaniu Jezusa. Tymczasem obraz przedstawia ją z Dzieciątkiem na ręku. Jeśli chce się mówić o sprawach religii, trzeba choć minimum wiedzy religijnej. Sądzę, że pomieszanie wątków teologicznych, budowlanych i politycznych nie wróży nic dobrego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst został tak wyedytowany przez redakcję, że prawie go nie poznałem. Redaktor, który go edytował połączył dwa wątki - mszę dziękczynną za koronację i ogłoszenie decyzji o nadaniu patronatowi parlamentarzystom. Tak więc nawet gdyby nie było zgody papieża, to msza dziękczynna i tak odbyłaby się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.