Facebook Google+ Twitter

Niech PIN Cię nie zdradzi!

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2012-02-16 15:38

16 proc. Polaków zapisuje PIN karty płatniczej na niej samej, a co trzeci nie dba o zakrycie go podczas wyciągania pieniędzy z bankomatu.

Ukradli mi kartę. Wyjmą mi wszystkie oszczędności - gorączkowała się sąsiadka pani Marzeny. - Nie ukradną, musieliby znać PIN - uspokajała ją Marzena. - Mają PIN - westchnęła sąsiadka. - Był zapisany na karcie. Do takiej sytuacji może dojść w kilku milionach domów.

Chroń kartę i PIN
Numer PIN trzeba po prostu zapamiętać. Pamiętaj, że ułatwiając złodziejowi jego poznanie, zamykasz sobie drogę do ewentualnego odszkodowania. Zgodnie z prawem, jeżeli zostaniesz okradziony, a niezwłocznie zastrzeżesz kartę, poniesiesz koszty nieuprawnionych transakcji do wysokości co najwyżej 150 euro (czyli po obecnym kursie około 660 zł). Jeśli z karty zostanie nam skradzione 3000 zł, to odzyskamy ponad 2300 zł.

Całość bank odda nam, jeśli wykupiliśmy specjalne ubezpieczenie od nieuprawnionych transakcji. Ale to wszystko pod warunkiem, że odpowiednio chroniliśmy kartę i PIN. Jeżeli jednak bank udowodni nam, że zachowaliśmy się pod tym względem lekkomyślnie, np. zapisaliśmy PIN na karcie, nie odzyskamy nic.

Jeśli już musisz zapisać PIN, to tylko w zaszyfrowanej postaci i tylko wtedy, jeśli naprawdę nie potrafisz go zapamiętać. Można np. ukryć go w większym ciągu cyfr. Mąż pani Marzeny zapisał PIN między 16 innymi cyframi, a kartkę nosi nie w portfelu, ale w osobnej kieszeni kurtki. Nigdy nie zapisuj czterech cyfr wprost. Nigdy nie trzymaj tej kartki razem z kartą.

Cały artykuł przeczytasz na: "Polska The Times"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.