Facebook Google+ Twitter

Niech żyje Polska czyli list do przodka

Marsze, patriotyczne pieśni, powiewające sztandary, akademie, wyniosłe przemówienia, wielkie słowa, wiele słów, niezliczona ilość słów, pustych słów, niech żyje Polska, Ona żyje, ale jakie jest życie Polaków?

Adresat: Nasi przodkowie, pokolenie, które poświęciło swoje życie walcząc o niepodległość tego kraju.
Nadawca: Spora część społeczeństwa tego kraju, o którego wolność walczył adresat.

Drogi Przodku, dziadku, babciu, stryju, ciociu, jestem Ci niezmiernie wdzięczny za to, iż nie szczędziłeś własnego zdrowia, nieraz życia, abym ja, mógł obchodzić dzisiaj kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą ukochaną ojczyznę.

Dziękuję Ci za Twoje poświęcenie, za zmarnowaną młodość, za lata spędzone na wygnaniu, za błoto okopów I wojny światowej, za ból i Twoje łzy, dziękuję Ci za to, ale wybacz mi to, że czasami zaczynam się zastanawiać, czy Twoje poświęcenie nie poszło na marne? Przecież Ty, przed wieloma laty, walczyłeś o to, abym ja, mógł dzisiaj spokojnie żyć i pracować w tym kraju. Ale pracy dla mnie tutaj nie było, więc wybacz mi to, iż wyjechałem z tego kraju tam, gdzie mogę spokojnie żyć i pracować. Nie gniewaj się na mnie za to, iż nie wiem, czy chcę tam kiedykolwiek wrócić. Wybacz mi to, że moje dzieci, coraz rzadziej używają mowy, o której prawo używania Ty tak walczyłeś. Może i powinienem tam wrócić, ale do czego? Do życia na skraju ubóstwa? A co, jeśli zachoruje ktoś z moich bliskich, czy polska służba zdrowia mu pomoże? Przecież ona sama kwalifikuje się do leczenia, a na to leczenie, jak i na leczenie innych pacjentów, tradycyjnie brak pieniędzy.

Podejrzewam, iż pragniesz mi teraz zadać pytanie, skoro jest tak źle, to dlaczego nie walczę o tę Polskę, tylko uciekam jak tchórz? To nie takie proste mój Drogi przodku, kiedyś było Wam wiadome z kim macie walczyć, zaborca był Wam wrogiem, a dzisiaj nie wiadomo kto jest kim, wszyscy są moimi przyjaciółmi i chcą mojego dobra, a mi tak "dobrze" się wiodło, iż musiałem wyjechać. Nie wyjechałem dlatego, że nie jestem patriotą, miałem tylko jedno pragnienie - chciałem żyć normalnie.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.