Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niech żyje współczesna sztuka z Meksyku!

Marta Szloser
Marta Szloser
Czym jest sztuka? Sztuką jest myślenie.
Czym jest sztuka? Sztuką jest myślenie. Marta Szloser
Do 17 lutego we wrocławskiej galerii Awangarda przy ul. Wita Stwosza można oglądać wystawę zatytułowaną „Viva Mexico!”, na której swoje prace prezentują współcześni meksykańscy artyści średniego i młodego pokolenia.

Na wystawie „Viva Mexico!” można zobaczyć prace trzydziestu dziewięciu twórców wywodzących się z różnych środowisk artystycznych México City, Monterrey, Guadalajary, Tijuany/San Diego oraz Los Angeles. Prezentowane są fotografie, instalacje, projekcje wideo, rysunki, malarstwo, performance, relacje z akcji artystycznych; niektóre dzieła sytuują się na pograniczu kilku sztuk. Wszystkie odnoszą się do „wątków latynoskich” – codziennego życia, problemów społecznych, politycznych, kultury popularnej, lokalnej tradycji lub historii Meksyku.

Kiedy wystawa gościła w warszawskiej Zachęcie, grupa TOROLAB z Tijuany, starająca się o poprawę warunków życia ludzi, przeprowadziła akcję „COMA”. Artyści karmili publiczność meksykańskimi specjałami, ucząc jednocześnie, jak zdrowo zestawiać produkty. O życiu w stanie ciągłego zagrożenia mówi instalacja Daniela Ruanovy „Zegar”, składająca się z dwunastu karabinów ułożonych w koło, jak tarcza zegara, oraz umieszczonego pośrodku zegarka kwarcowego. Lordes Grobet, zafascynowany światem meksykańskich zapasów, mieszczących się na granicy sportu i widowiska, zaprezentował w Polsce fotografie – portrety kilku największych gwiazd tej dyscypliny.

Damián Ortega przedstawił dwie prace poświęcone Volkswagenowi garbusowi – symbolowi Meksyku. Jedna z nich to film, druga to rzeźba, szkielet z czterdziestu czterech części samochodu rozłożonych na podłodze („Konstrukcja samochodowa II [silnik]”). Natomiast Irma Sofia Poeter („Trzy Nie-Gracje”) i Tania Candiani („Liposukcja”) pokazały prace, za pomocą których chcą wyrazić swój sprzeciw w kwestii lansowania wzorców wyglądu kobiety idealnej.

Instalacja „Kina przeszłości, projekcje przyszłości” Julio Orozco, zakochanego w kinie, składająca się z plakatów oraz filmu wideo, opowiada o „odchodzeniu w przeszłość starego sposobu uprawiania i oglądania kina”. Inną instalację zaprezentowała Gabriela Galván Rojas, jej „Sny niewinności i perwersji" to konstrukcja z poduszek, światła, kształtów i kolorów, inspirowana kulturą popularną i światem dzieci.

W całej galerii, niemal w każdym miejscu można zobaczyć paprotki. Kwiaty zwisają z sufitu, stoją na schodach i podłodze. To również instalacja – „Poważna infekcja paprotkowa” Hectora Zamory, przedstawiająca budynek, którym zawładnęła natura (w tym przypadku paprocie traktowane jako pasożyty). W holu galerii, pod paprotkami, ustawiono dziwne drzwi z wyciętym otworem. Ich autorem jest Pedro Reyes, łączący sztuki wizualne, design i socjologię. „Peruwiańskie drzwi” to gra w całowanie się z nieznajomą osobą znajdującą się po drugiej stronie.

To tylko mała część prac meksykańskich artystów, które można oglądać w galerii Awangarda we Wrocławiu. Niektóre z nich wymagają poświęcenia im swojego czasu, dłuższego zastanowienia. Sztuka współczesna bywa niełatwa w odbiorze i budzi sprzeczne emocje. Wystawa „Viva Mexico!” pokazuje nie tylko jaka jest współczesna sztuka meksykańska, ale jaka jest sztuka w ogóle. I czym jest.

Wystawa „Viva Mexico!”, galeria Awangarda, ul. Wita Stwosza (czynne codziennie oprócz poniedziałków w godz. 11-18). Ceny biletów: 8 i 4 zł.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto