Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9930 miejsce

Niechciane tajne służby

Świąteczna "Polityka" stara się sporządzić skrócony bilans tego co złe, dobre i obojętne pomiędzy tajnymi służbami, terrorystami a prawem. "Sterroryzowane prawo" Marka Ostrowskiego stawia pytania w kontekście sprawy tajnych więzień CIA.

Czas jest jedynym bezkonkurencyjnym sprawiedliwym i nauczycielem życia wobec czego deklasuje, oprócz historii, każdy sąd. Jedynie czas jest bezstronny i obiektywny na tyle, by wierzyć, że ten nadrzędny porządek jest równy każdemu. Nie dziwi zatem żadna emocja towarzysząca dociekaniom w sprawie tajnych więzień CIA, a przejawiająca się w wykazywaniu instrumentalnego marnowania czasu, jaki poświęcono wyjaśnianiu tajemniczych uwięzień.

Przewlekłości procesowe czy proceduralne oraz przedawnienia równie skutecznie tamują właściwy bieg spraw, co klauzule tajności, którymi się odznaczają takowe dochodzenia, utrzymując w imieniu bezpieczeństwa narodu swoją istotność przez długie lata w formie skrywanej, ukrytej, zawarowanej tajemnicą. Takie charakterystyczne postępowania sądowe, które zamykają obywatelowi drogę dochodzenia swoich praw, to przede wszystkim sprawiedliwość Stanów Zjednoczonych. Autor "Sterroryzowanego prawa" wskazuje na specyficzny charakter amerykańskiego sądu, który oddala skargi i powództwa obywateli przeciwko armii i instytucjom rządowym USA ze względu mat. ilustracyjny / Fot. mcwernic/stock.xchng na rozrastające się przepisy dotyczące bezpieczeństwa państwa i wiążących się z tym kolejnych uprawnień dla tajnych służb. Wykazuje przy tym nasuwające się w oczywisty sposób wnioski, co do roli jaką narzucono polskiej "gościnności" (co pozostaje nadal na etapie "domniemania").

Pewne przesłanki zasadzają się na tym, że ewentualny zarzut tortur można postawić jedynie Amerykanom. To wystarcza, by zrozumieć narastające od dłuższego czasu wątpliwości. Wszak, jak przypomina autor, państwo amerykańskie mimo wiążącego nas traktatu o pomocy prawnej, ogłosiło - powołując się na bezpieczeństwo narodowe - że nie będzie udzielać żadnych informacji. Uzasadnieniem jest szeroko rozumiane dochowanie tajemnicy, która jest ważna dla bezpieczeństwa państwa. Marek Ostrowski przedstawia przy tym kilka przykładów amerykańskich tajemnic, które po wielu latach okazywały się być już na wstępnym etapie utajnienia problemem nieistotnym lub przedmiotem, który skutecznie oddalał powództwo z racji orzecznictwa odmawiającego zajmowania się sprawą ze względu na brak kompetencji.

Kwitnąca w Polsce demokracja nie może odstawać od pewnych wzorców zachodnich, po czym autor zapytuje: czy nasze zachodnie standardy obrony praw człowieka powinny mieć zastosowanie wobec terrorystów? Czy musimy wybierać między naiwnością a brutalnością działań państwa? Jaki powinien być zakres swobody rządów w prowadzeniu tajnych operacji? Czy można dać blankietową zgodę na łamanie praw człowieka w imię bezpieczeństwa państwa? Zdawałoby się, że na te pytania odpowiedziano już dawno temu i jest to prawda. Jednak zaistniałe okoliczności i aura tajemnicy powodują renesans większego zainteresowania tajnymi służbami i działaniami "na granicy prawa", zaś postawione pytania nikną w oddaleniu spraw nadmiernie kłopotliwych i wstydliwych.

Pewnym wzorcem, na jaki zwrócono uwagę państwa polskiego, jest usilne dążenie wielu krajów do ustawowej legalizacji tortur jako środka ratującego istnienie ludzkie w obliczu uzasadnionego przekonania o przedsięwziętym i realizowanym zamachu terrorystycznym. Taka praktyka zyskuje akceptację większej części społeczeństwa w krajach dotkniętych zagrożeniem terrorystycznym w swoim codziennym wymiarze. Ewentualne umowy międzynarodowe, które obowiązywać miałyby Polskę i sankcjonując ów dopust rodzą natychmiastowe skojarzenia i podejrzliwość, co do charakteru tajnych służb i możliwości utraty częściowej kontroli nad poczynaniami "uprawnionych".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ORION
  • ORION
  • 12.04.2012 14:42

TAJNE SŁUŻBY TO MAFIA.
ILU PRZESTĘPCÓW JEST NA USŁUGACH TAJNIAKÓW?
ILU POLITYKÓW WYSŁUGUJE SIĘ TAJNIAKOM Z MOSSADU, CIA, BND, FSB?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.