Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24291 miejsce

Niechciany obelisk. Czy w Sieradzu powstanie pomnik smoleński?

Od kilkunastu dni w Sieradzu trwa dyskusja nad pomysłem sieradzkiej posłanki Prawa i Sprawiedliwości Krystyny Grabickiej. Chodzi o pomnik upamiętniający tragicznie zmarłych 10 kwietnia 2010 r w Smoleńsku.

Foto z dokumentacji, jaką Pani poseł złożyła w nadzorze budowlanym / Fot. Piotr AndrzejakDyskusja zaczęła się od tego, gdzie posłanka Grabicka chce wybudować pomnik. Ma to być plac obok krzyża na ul. Kolegiackiej tuż przy kościele Wszystkich Świętych. Nic by nie było dziwnego w tym, że pomnik ma powstać w tym miejscu, ale cała ul. Kolegiacka jak i stare miasto należą do zabytkowej części Sieradza, gdzie wszystkie prace muszą być uzgadniane z konserwatorem zabytków.

Proboszcz parafii Wszystkich Świętych, ksiądz Marian Bronikowski, udostępnił teren i pomógł w załatwieniu wymaganych pozwoleń. Konserwator zabytków nie stwarzał pani poseł żadnych problemów, aby w tak charakterystycznym dla Sieradzan miejscu powstał ten obelisk.

Pierwsze wzmianki o tutejszej parafii pochodzą z XII wieku, i tu zdziwienie i oburzenie większości mieszkańców Sieradza, co do miejsca w którym ma powstać ten obelisk. Pomnik wg projektu ma przypominać skrzydło wbite w ziemię. Na jego górnej części mają znaleźć się nazwiska ofiar. W rozmowie z mieszkańcami Sieradza dowiedziałem się iż w temacie, gdzie powinien powstać taki pomnik, powinni wypowiedzieć się mieszkańcy Sieradza, ale jet to prywatna inicjatywa pani poseł i nie można od niej tego wymagać.

Czytaj też: Pomnik smoleński dzieli ćmielowian

Foto z dokumentacji, jaką Pani poseł złożyła w nadzorze budowlanym / Fot. Piotr AndrzejakPo oficjalnym odsłonięciu pomnika, która jest planowane na pierwszą rocznicę tragedii w Smoleńsku, czyli 10 kwietnia 2011, w Sieradzu będzie to już drugie miejsce upamiętniające tą tragedie. Dwa tygodnie po tragicznej wiadomości z 10 kwietnia 2010 o rozbiciu samolotu w Smoleńsku sieradzcy radni zdecydowali, że jedyne w mieście rondo będzie nosić imię Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W tej kwestii mieszkańcy Sieradza też nie mogli się wypowiedzieć.

Dyskusja na temat pomysłu posłanki Grabickiej rozgorzała też na FACEBOOKU. Bierze w niej udział już ponad 700 osób; wszystkie przeciwne są budowie obelisku w tym miejscu. Mieszkańcy Sieradza nie maja nic do tego, co pani poseł robi z pieniędzmi, ale w takim temacie władze miasta powinny zapytać mieszkańców o zdanie. Fundatorka pomnika posłanka Krystyna Grabicka powiedziała, że nie będzie komentować całego zamieszania.

Czytaj też: Zielona Góra. Samolotowe skrzydło upamiętni katastrofę smoleńską

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Jasmina - Ty tak codziennie myslisz o tej katastrofie, żeby nie zapomnieć? Serio?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Poseł
  • Poseł
  • 02.04.2011 05:53

Grbicka już zaczęła robić sobie kampanie wyborcza, bo o nic innego tu nie chodzi

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jasmina
  • Jasmina
  • 02.04.2011 00:18

Ja rozumiem tragedię, ból bliskich, żałobę narodu po wydarzeniu, ale czy potrzeba aż takiej wyniosłości w postaci pomnika?czy to nie przesada?na pewno nie zapomnimy tej tragedii i nie trzeba w każdym mieście stawiać pomników żeby o tym przypominać...a co do zdań mieszkańców zawsze były i będą podzielone więc wiadomo czemu się nikt z nimi nie liczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jaras
  • jaras
  • 01.04.2011 22:02

Jak zwykle nikt nie liczy sie z glosem ludu jak za komuny!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.