Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1788 miejsce

Niechęć pracodawców do pracowników bez doświadczenia.

Wiele osób na rynku pracy szuka zatrudnienia w zawodzie innym, niż dotychczas wykonywany. Są to tzw. pracownicy bez doświadczenia w zawodzie, czyli osoby w pierwszej kolejności odrzucane przez rekruterów w procesie selekcji.

 / Fot. intervievme.pl Obecna sytuacja rynkowa sprawia, że wiele osób pragnie lub jest zmuszonych do zmiany zawodu, mimo braku doświadczenia w wybranej branży. Ponadto z roku na rok rynek pracy zasilają absolwenci rozmaitych szkół, uczelni czy kursów, którzy nie zawsze mają odbyte praktyki zawodowe. Wiele osób po ukończeniu studiów przez wiele lat nie pracuje w swoim zawodzie na skutek różnych okoliczności życiowych ( praca za granicą, brak wakatów w zawodzie wyuczonym, itp.). Jakie szanse mają te osoby na zdobycie wymarzonej pracy?

W większości przedsiębiorstw pierwszym kontaktem między przyszłym pracownikiem a pracodawcą jest wysłanie aplikacji w formie CV, czyli życiorysu zawodowego. Jeśli kandydat nie udowodni w nim wymaganego doświadczenia w danym zawodzie, rekruter nie będzie nawet marnował czasu na dalszą analizę aplikacji. Rzadko zdarza się, by taka osoba doczekała się na telefon w celu zaproszenia go na rozmowę kwalifikacyjną. Takim osobom, często pomimo ukończonych nawet kilku fakultetów studiów, wskazuje się jako ścieżkę kariery wyjazd do Londynu czy Irlandii...

Osoby młode i absolwenci mają jeszcze szanse na zdobycie doświadczenia poprzez staże organizowane m. in. przez Urzędy Pracy. Są one wprawdzie nisko płatne, ale dają pewną szansę na dalszy rozwój kariery. Niektóre przedsiębiorstwa organizują także praktyki bezpłatne. Pracownicy po trzydziestym roku życia pragnące się przebranżowić mają już prawdziwy problem. Świadectwa niedawno ukończonego kursu czy studiów podyplomowych rzadko bywa argumentem dla pracodawcy. Ci którzy dysponują środkami finansowymi, mogą próbować założenia działalności gospodarczej w wymarzonej branży i zaryzykować własne oszczędności lub postarać się o jej dofinansowanie ze środków publicznych. Mogą też szukać pracy poprzez znajomych. Osobom nie mających znajomości, dużej zdolności kredytowej czy też oszczędności pozostaje jedynie wolontariat lub szukanie zleceń w internecie, pokrewnych z docelową branżą. Można także poszukiwać darmowych praktyk, choć osoby „po trzydziestce” czy nawet „po czterdziestce” nie są chętnie przyjmowane na takie praktyki. Z drugiej strony taka sytuacja daje pracodawcy szansę na zdobycie darmowego pracownika.

Jaką pracę możemy zdobyć bez doświadczenia? Przeważnie są to przeważnie proste, nisko płatne prace fizyczne, takie jak sprzątanie, praca na montowniach drobnych wyrobów, ochrona i dozór niektórych obiektów, pomoc kuchenna, itp.

Pracodawcy obawiają się zatrudniać pracowników bez doświadczenia ze względu na koszty ich szkolenia i wdrażania. Opisywana sytuacja prowadzi czasami do paradoksu na rynku pracy. Pracodawcy odrzucają setki CV mimo, że przez długi czas nie mogą znaleźć odpowiedniego pracownika na dane stanowisko. Jednocześnie kandydaci nie mogą znaleźć zatrudnienia na wybranym przez siebie stanowisku. Tym sposobem obie strony nie są w stanie zaspokoić swoich potrzeb. Być może danie szansy pracownikowi bez doświadczenia nie byłoby jednak bardziej kosztowne, niż wielotygodniowe czy wielomiesięczne poszukiwanie ideału…?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.