Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7953 miejsce

Niecierpek gruczołowaty - nie możemy korzystać z darów natury!

W Polsce najpospolitszym gatunkiem jest Niecierpek pospolity - Impatiens noli-tangere. Występuje łanowo w żyźniejszych lasach. Spotykamy również Niecierpka himalajskiego, który nie znosi pełnego ocienienia.

Niecierpek gruczołowaty rośnie łanowo, osiągając dużą wysokość. / Fot. R.GrzeszczykNiecierpek gruczołowaty (Impatiens glandulifera) w przeciwieństwie do naszego pospolitego gatunku jest rośliną rzucającą się w oczy. Jest olbrzymi, a w porze kwitnienia oblepiony intensywnie różowymi, Grubość łodygi czasami przekracza 5 centymetrów. / Fot. R.Grzeszczykniemal fluorescencyjnymi, kwiatami. Jednak nie pozwólmy zmylić się kolorowi kwiatów - ich zmienność jest bardzo duża (czasami wręcz biało-różowymi z naciskiem na biało).

Spotyka się egzemplarze dorastające do 3 metrów wysokości. A to przecież już coś wyjątkowego dla roślin jednorocznych.


Przybysz z dalekiej Azji szczególnie lubi doliny rzek i potoków, żyzne i wilgotne siedliska, światło - choć jak wszystkie niecierpki lubi też półcień i przestrzeń.

Niecierpek drobnokwiatowy (Impatiens parviflora DC.) to niska roślinka dna lasu - to też przybysz z północno-wschodniej i centralnej Azji oraz wschodniej Europy / Fot. R.GrzeszczykKwiatki niecierpka drobnokwiatowego są bladożołtawe. / Fot. R.GrzeszczykNie jest, jak nasz pospolity Impatiens noli-tangere, zwolennikiem jedynie dna lasu. Łacińskie "noli tangere" znaczy "nie tykać" - gdyż nawet lekkie dotknięcie dojrzewających torebek nasiennych powoduje ich "eksplozję" i wyrzut nasionek. To cecha charakterystyczna niecierpków, również bohatera tego artykułu.

To naprawdę duża roślina. Jedna z większych roslin jednorocznych. / Fot. R.GrzeszczykStrąki dojrzewających torebek "eksplodują" nawet przy delikatnym dotknięciu, wyrzucając maleńkie nasionka-fasolki na odległość do kilku metrów. / Fot. R.GrzeszczykNiecierpek gruczołowaty to jednoroczna roślina rozmnażająca się za pomocą eksplodujących torebek wyrzucających drobne nasionka - "fasolki" nawet na odległość 7 metrów.

W trakcie sezonu tworzy duże i wysokie łany chętnie zjadane przez zwierzynę.


Bywa często traktowany jako roślina ozdobna w naszych ogrodach. To jego uroda spowodowała, że został sprowadzony do Europy przez Anglików. Tu się zadomowił, wymknął z ogrodów na wolność i teraz ubarwia naszą rzeczywistość. Pomaga też w inny sposób.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Doroto, zapraszam do sprobowania

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiedziałam o właściwościach tej rośliny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

sugerowanie w tytule, że niecierpek gruczołowaty jest pod ochroną jest dowodem, że moderacja nie zawsze pracuje nad zrozumieniem tekstu, nie mówiąc juz o merytorycznym rozpoznaniu zagadnienia. A przeciez zawsze można wyminic się uwagami, spostrzeżeniami i zastrzeżeniami. Tak łatwo zmienić coś w wierutną bzdurę. Nie buduje to wizerunku autora, ale nie buduje też W24!
A tworzyciel najczęściej anonimowy!
I o co tyle słow?
Przecież już jest OK.
....., nic się nie stało...
Bo tytuł już poprawiłem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.