Facebook Google+ Twitter

Niecodzienna konferencja:"Abraham – wzór dla sprawiedliwych"

W siedzibie Żydowskiego Centrum Kulturalnego odbyła się nietypowa konferencja – "Abraham Ojcem trzech religii". Byłam już na różnych konferencjach. Jednak organizowanie konferencji aby wspólnie poczytać Koran? Tego jeszcze nie było.

 / Fot. LogoKonferencja, która miała służyć dialogowi ekumenicznemu, w swojej formie i przekazie była bardzo dziwna. Już na wejściu było interesująco. Uśmiechnięty ochroniarz poprosił mnie o okazanie zawartości torebki. Może to i lepiej. Przynajmniej żaden fanatyk nas tam nie wysadził… Na sali konferencyjnej zaskoczyła mnie obecność w jednym miejscu katolickiego księdza, żydowskiego rabina oraz anglikańskiego pastora. - Jeśli co najmniej dwie osoby spotkają się by mówić o rzeczach świętych, Bóg im towarzyszy. Cieszę się, że jest nas tu więcej niż dwoje – powiał przybyłych rabin S. Schuman.

Share our similarities celebrate our differences

Każda z religii ma w sobie piękne i niepowtarzalne elementy. Nie można o nich zapominać, dostrzegając równocześnie części wspólne z innymi wierzeniami. W końcu wszyscy modlimy się do jednego Boga jako dzieci Abrahama.

- Musimy uczyć się, jak być rzecznikami i obrońcami praw innych ludzi. Nie tylko tych, którzy należą do naszej grupy religijnej, etnicznej czy kulturowej. Dlaczego Żydzi muszą walczyć z antysemityzmem, muzułmanie z uprzedzeniami antyislamskimi, a chrześcijanie cierpieć prześladowania? Przykład Abrahama uczy nas, że musimy działać i wypowiadać się przeciwko niesprawiedliwości dziejącej się wszędzie – komentował S. Schuman.

„Wajelchu sznejhem jachdaw” – „i szli razem dalej”

- Nasza relacja z Bogiem powinna być bardzo zbliżona do relacji z Bogiem Abrahama. Jest to coś, co żydowski filozof religii - Martin Buber nazywa relacją „ja - Ty”. Winien to być kontakt pełen bezwarunkowej lojalności i miłości. Przechodząc przez ciężkie próby jakie niesie nam życie, powinniśmy iść razem z Bogiem. Zawierzyć mu i oddać się Jego opiece, doświadczając równocześnie Jego łaski i błogosławieństwa – pouczał rabin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.