Facebook Google+ Twitter

Niecodzienna wystawa w Przemyślu

Marek Krauss i uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek ul Jagiellońska 69 znowu obdarowują nas swoją twórczością. Niedawno byliśmy uczestnikami wystawy w Gminnym Centrum Kultury Wieliszew, dziś setki kilometrów dalej.

Panorama miasta widziana z wieży zamku / Fot. Jerzy JastrzębskiCzym różni się ta wystawa obrazów Marka Kraussa od poprzedniej?
Miejsce wystawy to Zamek Kazimierzowski w Przemyślu. Miejsce niezwykłe z uwagi na jego piękno i historię nierozerwalnie związaną z położeniem geograficznym, gdzie wpływ wielu kultur wywarł niezatarte piętno nie tylko na architekturze, ale szczególnie w mentalności ludzi tu mieszkających. Wielokulturowość, ciągłe migracje ludności, mieszanka etniczna powoduje, że tu w tym miejscu sztuka jest odczytywana jako coś ponadnarodowego, a zarazem coś co nie mieści się w kanonach zwykłości, codzienności i nie jest przypisana do określonej grupy społecznej czy narodowej.

Widok sali wystawowej galerii "Zamek" / Fot. Jerzy JastrzębskiGaleria Zamek to miejsce szczególne dla sztuki. Jest jednym z niewielu miejsc, które mogą poszczycić się tyloma wybitnymi nazwiskami malarzy, których dzieła były tu prezentowane.

Dzisiaj ściany galerii zdobią obrazy niespotykane w swej barwie i wymowie. Galeria gości obrazy Marka Kraussa i uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek, który mieści się przy ul. Jagiellońskiej 69 w Legionowie. Obrazy uczniów warszawskiego Nikifora przypominają swoją kolorystyką jego prace. Każda z nich to jednak indywidualne dzieło, wyrażające emocje autorów i ich osobowości. Widać w nich współdziałanie, współpracę obu stron uczącego jak i nauczanego. Ta współpraca na linii nauczyciel uczeń przynosi korzyści obu stronom. Jest wspaniałą formą arteterapii dla uczniów. Wzbogaca twórcę o nowe elementy, pobudza jego wyobraźnię, motywuje do działania. Te stymulujące wzajemne oddziaływania przynoszą pożytek wszystkim zaangażowanym w nie stronom, ponieważ zaowocowały wieloma nowymi obrazami i pomysłami na następne. Wystawa w galerii Zamek w Przemyślu jest tego dowodem.

Goście i gospodarze podczas wernisażu / Fot. Jerzy JastrzębskiWernisaż wystawy Marka Kraussa i jego uczniów w Przemyślu odbył się 29 listopada 2010 r. Otwarcia wystawy dokonała dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki pani Renata Nowakowska. Podczas wernisażu zaprezentowano film nagrany w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek, gdzie podczas warsztatów malarskich Marek Krauss dzieli się wiedzą i umiejętnościami.

Pojawili się zaproszeni goście: mecenas sztuki, kolekcjoner obrazów, przyjaciel artysty i inicjator wystawy - pan Jerzy Młynarski, przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie organizatora i sponsora wyjazdu do Przemyśla Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek, Fundacji "Promień Słońca",która zakupiła materiały dla uczniów na warsztaty malarskie. W wernisażu aktywnie uczestniczyła młodzież ze szkół, której dane było na żywo uczestniczyć w procesie powstawania obrazu.

Widok galerii / Fot. Jerzy JastrzębskiPodczas otwarcia pierwsze recenzje prac Marka Kraussa i uczniów były bardzo pozytywne. Znawcy malarstwa podkreślali unikatowość dzieł pokazanych na wystawie. Mówiono nie tylko o jakości dzieł, ale również o wymiarze ludzkiej współpracy, o działaniu na rzecz drugiego człowieka, prostej ludzkiej solidarności, która może tak samo zachwycać jak najpiękniejsze dzieła sztuki .Wystawa ta w galerii Zamek dostępna jest dla zwiedzających do połowy grudnia.

Kolejny etap odbędzie się w Legionowie. W styczniu przyszłego roku obrazy zawitają do Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek w Legionowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.