Facebook Google+ Twitter

Niecodzienny bożonarodzeniowy koncert 50 dzwonów kościelnych

Urzekający koncert pięćdziesięciu dzwonów kościelnych zsynchronizowanych barwą brzmienia, jednoczy w przedświątecznej atmosferze narodzin Chrystusa.

Każdego roku nadleśnictwo z kraju lub zagranicy sponsoruje Frankfurtowi ordobny świerk. Pod choinką koncertują zespoły artystyczne z kolędami i pastorałkami. Przed paroma laty gościł tu także akademicki chór z Krakowa. / Fot. Rajmund CzokTrzydziestometrowa choinka licząca sobie ponad 100 lat, opasana 2,5 kilometrową girlandą żarówek diodowych LED i przyozdobiona 400 czerwonymi wstążkami, zabłyśnie niebawem pełnym blichtrem na frankfurckim Römerze w obecności wielotysięcznego tłumu. Nozdrza drażnić będą zewsząd dochodzące zapachy cynamonu, lukrecji i grzanego wina z goździkami. Brak śniegu nie umniejszy atmosfery przedświątecznej na największym w Niemczech kiermaszu bożonarodze-niowym, który w tym roku odwiedzi trzy miliony gości z różnych zakątków kraju i zagranicy. Bundesbahn uruchomi na ten czas dodatkowe specjalne pociągi z ulgowymi przejazdami dla osób indywidualnych, wycieczek i rodzin.

11-tonowy dzwon "Glorisia" tonacji E-dur z frankfurckiego kościoła katedralnego nadaje pozostałym dzwonom o tonacji durowej i molowej właściwy ton. / Fot. Rajmund CzokW każdą środę o zmierzchu z gzymsu Alte Kirche, kilkunastoosobowy zespół fanfarzystów grać będzie kolędy i pastorałki. Jednak największą atrakcję stanowi co roku „koncert 50 dzwonów”. Nie ma drugiego miasta na świecie, które w adwencie oraz w wieczór wigilijny, koncertem dzwonów zwiastuje narodzenie Chrystusa. W koncercie przeważają dzwony, które w czasie wojny hitlerowcy nie zdążyli przetopić na armaty.

Pomysł z dzwonami narodził się już w 1954 roku, jednak musiało jeszcze upłynąć sporo lat, zanim uporano się z problemem zsynchronizowana współbrzmienia wszystkich dzwonów. Bazowano głównie na katedralnym dzwonie „Glorisia” o rzadko spotykanym basowym brzemieniu E-dur, ważącym niebagatelne 11 ton. Dzwony o tak rzadkim dźwięku odlewane są raz na sto lat. W Niemczech, poza Frankfurtem, dzwon tonacji E-dur posiadają jedynie katedry Magdeburga i Erfurtu.

Paulskirche ongiś kościół ewangelicki, obecnie miejsce ważnych zgromadzeń państwowych- zdjęcie z wieży katedry. W 1848 roku - w czasie Wiosny Ludów - narodziła się tu niemiecka socjaldemokracja. / Fot. Rajmund Czok„Koncert dzwonów” rozpoczyna zwykle katedralny „Król”, następnie – według ustalonego scenariusza – włączają się kolejno pozostałe, ale dopiero po preludium dzwonu obywatelskiego w Paulskirche - „Bürgerglocke” z tonacją D-dur –historycznego miejsca, w którym w 1848 roku narodziła się niemiecka socjal-demokracja. Dla kontrastu wtóruje mu dzwon o frakcji molowej z sąsiedniej Katharinenkirche.

Urzekające słuchowisko pięćdziesięciu zsynchronizowanych barwą dźwięku dzwonów trwa przez pół godziny. Najlepiej odbierane jest w centrum, na placu Hauptwache, w którego promieniu mieszczą się wyznaczone kościoły. Z tego miejsca bicie dzwonów sprawia wrażenie kwadrofonii. Wypełniony szczelnie ludźmi plac zastyga wtedy w bezruchu i słuchu, wszyscy jednoczą się w przedświątecznej atmosferze bożonarodzeniowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Proszę koniecznie śledzić miejscową prasę. Przeważnie koncert odbywa się między godz. 16.oo a 17.oo -tą. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

O której godzinie trzeba tam być w środy... o zmierzchu...czyli o...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.