Facebook Google+ Twitter

Niedaleko pada jabłko...

Wiadomo - od jabłoni. Ale ja mam na myśli kinowe, filmowe, dokładniej - aktorskie "jabłonie" i "jabłka", czyli rodziców (sławnych aktorów) i ich latorośle (sławne aktorki i aktorów). Nie są to przypadki odosobnione.

Dzisiaj chciałbym przedstawić bliżej jedną sławną parę. I to z najwyższej półki, stanowią ją bowiem Charles Chaplin i jego córka Geraldine. Kim był ojciec, przypominać raczej nie trzeba. Matką Geraldine była Oona O'Neill, córka sławnego dramatopisarza amerykańskiego Eugene O'Neilla (1888-1953). Jego najbardziej znane i wystawiane na całym świecie sztuki to "Pożądanie pod wiązami", "Żałoba przystoi Elektrze" i "Zmierzch długiego dnia". Niejedna jego sztuka trafiła na ekran. Nie ma się zresztą czemu dziwić, skoro O'Neill w 1936 roku otrzymał Nagrodę Nobla.

Ojciec Eugene'a był aktorem, wraz z rodziną odbywał nieustanne tournée po Stanach Zjednoczonych. Ale życie rodziny O'Neillów znaczyły głębokie dramaty, tragedie (m.in. próby samobójcze matki Eugene'a), kolejne nieudane małżeństwa itd. Niestety życie osobiste Eugene'a też
nie było wolne od dramatycznych powikłań. Ojciec - zresztą całe życie ciężko chorujący i znajdujący się w szponach alkoholizmu - wydziedziczył swego syna, Shane'a, ponieważ nie akceptował jego stylu życia (narkotyki, w konsekwencji samobójcza śmierć) i "wyklął" swą córkę, Oonę, ponieważ ta wyszła za mąż za Charlesa Chaplina. O'Neill nie cenił "Nieśmiertelnego włóczęgi" (postaci i człowieka), co więcej - zdecydowanie odrzucał również, jego styl życia, który uważał za rozwiązły, libertyński, pozbawiony zasad moralnych.

Oona, kiedy wyszła za mąż za Chaplina miała lat 18, jej mąż = 54. Może warto w tym miejscu przypomnieć historię małżeństw Chaplina. To z Ooną było czwartym. Pierwsza żona, Mildred Harris, miała lat zaledwie szesnaście; rozwód nastąpił po dwóch latach. Druga żona, oczywiście piękność, Lolita MacMurray (znana jako Lita Grey), też szesnaście wiosen liczyła. Tym razem małżeństwo trwało trzy lata. Mieli dwóch synów: Charlesa juniora i Sydneya, obaj byli też aktorami. "Sprawa rozwodowa rodziców ciągnęła się długo i była tzw. czołowym "wydarzeniem medialnym".

Po raz trzeci ożenił się Chaplin (miał wtedy 44 lata), potajemnie, w 1933 roku, z 19-letnią Paulette Goddard. Ona - w przeciwieństwie do swych poprzedniczek - nie chciała dzięki Chaplinowi zrobić kariery. Była już znaną i znakomita aktorką. Zagrała dwie wspaniałe role w "Dzisiejszych czasach" i "Dyktatorze" Chaplina. Niestety i to małżeństwo się rozpadło - w roku 1942...

I teraz na horyzoncie pojawia się czwarta, ostatnia żona Chaplina - Oona O'Neill. Cóż jednak znaczy różnica wieku między małżonkami (bagatelka - 34 lata!), wyklęcie córki przez sławnego jej ojca, konieczność opuszczenia Stanów Zjednoczonych (z politycznych powodów, ale to inna opowieść) - to małżeństwo, zawarte w 1943 roku, okazało się najtrwalsze i najszczęśliwsze. Charles i Oona mieli ośmioro dzieci! Pierwszym była właśnie Geraldine - nietuzinkowa, nadzwyczaj utalentowana aktorka.

Urodziła się 31 sierpnia 1944 roku w Santa Monica, w stanie Kalifornia. Nauki pobierała już w ekskluzywnych szkołach szwajcarskich (Chaplinowie zamieszkali bowiem w Szwajcarii). Swoją karierę zawodową rozpoczęła jako tancerka w sławnym Królewskim Balecie w Anglii. Po raz pierwszy pojawiła się na ekranie - jako dziecko - w pięknym i nostalgicznym filmie swego ojca "Światła rampy" (1952). Jak napisano: "Szczupła, blada, poważna zaczęła grać główne role od połowy lat sześćdziesiątych; jej najlepsze role odnajdziemy w filmach wieloletniego towarzysza życia, wybitnego reżysera hiszpańskiego Carlosa Saury". "Dodam, że są to takie filmy jak: "Nakarmić kruki", "Mrożony peppermint", "Stres we troje", "Anna i wilki", "Elizo, moje życie", "Z przewiązanymi oczami". Grała w tych filmach - jak pisano - kobiety typowe dla losów kobiet w epoce frankistowskiej - związane z tradycją, ale uzależnione od swych mężów,
próbujące wyzwolić się z tych więzów oraz odnaleźć swoją tożsamość.

Pierwszym znaczącym filmem Geraldine Chaplin był światowy przebój "Doktor Żywago" Davida Leana (1965), w którym kreowała jedną z głównych ról kobiecych. Zagrała do tej pory w ponad stu filmach. Z ostatnich trzeba wymienić dwa. Biograficzny "Chaplin" (1992), w którym odtwarzała swoją własną babkę, czyli matkę Chaplina oraz "Matka Teresa: W imię Boga biednych" (1997).
Sądzę, że rodzice - Charles Chaplin i Oona Chaplin O'Neill - mogą być dumni ze swej córki. Niedaleko bowiem "padło jabłko od jabłoni"...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.