Facebook Google+ Twitter

Niedługo startuje 50. Krakowski Festiwal Filmowy

W najbliższy poniedziałek rusza niezwykły festiwal filmowy. Dla miłośników kina przygotowano nie tylko projekcje filmowe, lecz także inne atrakcje...

Plakat / Fot. OrganizatorKrakowski Festiwal Filmowy to jedna z najstarszych tego typu imprez w Europie, na której przedstawiane są filmy dokumentalne, animowane oraz krótkie fabuły. Przez 7 dni będzie można obejrzeć około 250 filmów z Polski i świata. Przewidziane są również inne atrakcje: wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami.

Historia festiwalu sięga 1961 roku, kiedy to jako Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych, prezentował rodzimą kinematografię. Trzy lata później dołączono do niego festiwal międzynarodowy. I tak z imprezy ogólnopolskiej przekształcił się w wydarzenie o międzynarodowej randze. Na początku lat 90. z powodu zawirowań politycznych i ekonomicznych, które miały wpływ na spadek produkcji filmowej w Europie Środkowo-Wschodniej, przestano organizować festiwal ogólnopolski. Od 1997 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych można było oglądać wyłącznie filmy zagraniczne. Rok później, wraz z 37. edycją, do regulaminu powrócił konkurs ogólnopolski. Od 2001 roku odbywa się on pod nazwą Krakowski Festiwal Filmowy - zawsze na przełomie maja i czerwca.

Od 1997 roku program festiwalu ulegał zmianom i różni się obecnie od dawnych Festiwali Filmów Krótkometrażowych. Chodzi głównie o maksymalny czas projekcji filmu, który został przedłużony z 30 min na 60 min. Zmieniła się również pozycja festiwalu, który dołączył do grona festiwali akredytowanych m.in. przez FIAPF (Międzynarodowa Federacja Producentów Filmowych), EFA (European Film Award) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Dzięki czemu laureaci festiwalu są bezpośrednio nominowani do nagród Europejskiej Akademii Filmowej, a także Oscarów (w kategoriach filmów krótkometrażowych).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Dziękuje. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle, profesjonalnie przedstawione.Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chętnie przeczytałabym relacje z tego festiwalu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie też. Być może ktoś napisze sprawozdanie z festiwalu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie będzie mnie w tych dniach w Krakowie. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.