Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedługo startuje 50. Krakowski Festiwal Filmowy

Weronika Trzeciak
Weronika Trzeciak
W najbliższy poniedziałek rusza niezwykły festiwal filmowy. Dla miłośników kina przygotowano nie tylko projekcje filmowe, lecz także inne atrakcje...

Krakowski Festiwal Filmowy to jedna z najstarszych tego typu imprez w Europie, na której przedstawiane są filmy dokumentalne, animowane oraz krótkie fabuły. Przez 7 dni będzie można obejrzeć około 250 filmów z Polski i świata. Przewidziane są również inne atrakcje: wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami.

Historia festiwalu sięga 1961 roku, kiedy to jako Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych, prezentował rodzimą kinematografię. Trzy lata później dołączono do niego festiwal międzynarodowy. I tak z imprezy ogólnopolskiej przekształcił się w wydarzenie o międzynarodowej randze. Na początku lat 90. z powodu zawirowań politycznych i ekonomicznych, które miały wpływ na spadek produkcji filmowej w Europie Środkowo-Wschodniej, przestano organizować festiwal ogólnopolski. Od 1997 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych można było oglądać wyłącznie filmy zagraniczne. Rok później, wraz z 37. edycją, do regulaminu powrócił konkurs ogólnopolski. Od 2001 roku odbywa się on pod nazwą Krakowski Festiwal Filmowy - zawsze na przełomie maja i czerwca.

Od 1997 roku program festiwalu ulegał zmianom i różni się obecnie od dawnych Festiwali Filmów Krótkometrażowych. Chodzi głównie o maksymalny czas projekcji filmu, który został przedłużony z 30 min na 60 min. Zmieniła się również pozycja festiwalu, który dołączył do grona festiwali akredytowanych m.in. przez FIAPF (Międzynarodowa Federacja Producentów Filmowych), EFA (European Film Award) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Dzięki czemu laureaci festiwalu są bezpośrednio nominowani do nagród Europejskiej Akademii Filmowej, a także Oscarów (w kategoriach filmów krótkometrażowych).

Warto podkreślić, że od 1998 roku podczas festiwalu przyznawana jest Nagroda Smoka Smoków w dziedzinie filmu dokumentalnego i krótkometrażowego. Dotychczas nagrodę tę otrzymali: Bohdan Kosiński, Jan Lenica, Raymond Depardon, Jan Svankmajer, Werner Herzog, bracia Stephen i Timothy Quay, Albert Maysles, Yuri Norstein, Kazimierz Karabasz, Raoul Servais, Allan King oraz Jerzy Kucia. W tym roku laureatem konkursu jest Jonas Mekas, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli amerykańskiego filmu awangardowego, tzw. New American Cinema (za całokształt twórczości). Wręczenie nagrody nastąpi podczas uroczystej Gali. Będzie to pierwsza wizyta tego amerykańskiego twórcy w Krakowie.

Festiwal odbywać się będzie w 6 miejscach: Kijów.Centrum, Kino Pod Baranami, Mikro, ARS, Plac Szczepański oraz Sfinks.

Organizatorem festiwalu jest Krakowska Fundacja Filmowa. Szczegółowy program znajduje się na stronie festiwalu.

50. Krakowski Festiwal Filmowy
31 maja - 6 czerwca
bilety: od 10 do 130 zł (w tym pojedyncze i karnety)

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto