Facebook Google+ Twitter

Niedobór słońca mógł być przyczyną śmierci Mozarta

Mozart zmarł z powodu braków witaminy D, a konkretnie na skutek niedoboru słońca. Zbyt często przebywał w zamkniętych pomieszczeniach - podaje PAP powołując się na amerykański dziennik medyczny.

Dwaj badacze na łamach dziennika "Medical Problems of Performing Artists" stawiają hipotezę dotyczącą przyczyn śmierci Mozarta, który zmarł w wieku 35 lat.

Stefan Pilz, lekarz z uniwersytetu w Grazu oraz William B. Grant, fizyk z Kalifornii twierdzą, że austriacki kompozytor tworzył głównie w nocy, można więc podejrzewać, że w jego organizmie znacznie obniżył się poziom witaminy D, która powstaje tylko pod wpływem działania słońca na skórę - podaje PAP za amerykańskim dziennikiem.

Artysta przebywał we Wiedniu, a tam tylko przez połowę roku mieszkańcy mają zapewniony odpowiedni dostęp do światła, który pozwala wyposażyć organizm w witaminę D.

Wolfgang Amadeusz Mozart zmarł w Wiedniu w nocy w 4 na 5 grudnia 1791 r. Lekarze stwierdzili, że przyczyną zgonu była ostra postać gorączki reumatycznej, sugerując się rozpoznaną na kilka dni przed śmiercią „gorączką wojskową”.

Według innych hipotez przyczyną śmierci Mozarta mogło być też bakteryjne zapalenie wsierdzia, posocznica paciorkowcowa oraz gruźlica.

Pochowano go w zbiorowym grobie dla ubogich, na jednym z wiedeńskich cmentarzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.