Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30343 miejsce

Niedoceniane źródła energii. Czy węgiel pójdzie w zapomnienie?

W perspektywie kilku najbliższych lat prąd w Polsce będzie drożał. Nasza energetyka jest oparta na węglu i za emisję CO2 też trzeba płacić, więc bardzo możliwe, że prąd będzie nas kosztować najwięcej w UE.

Plantacja wierzby energetycznej... / Fot. Ryszard Jan Zagórski Z jednej strony mamy Unię obciążającą nas opłatami za CO2, pomimo że wpływ CO2 na ocieplenie klimatu jest dyskusyjny. Z drugiej kraje, w których emisją nikt nie zawraca
sobie głowy, za ropę i gaz każą sobie płacić coraz więcej.
W takim układzie powinniśmy zacząć stosować ekologiczne i tańsze źródła energii. Na całym świecie obserwujemy ruch wokół odnawialnych źródeł energii jakimi są: woda, źródła geotermalne, wiatr, promienie słoneczne i oczywiście biomasa. U nas też sporo się dzieje, bo są elektrownie wodne i wiatrowe, ciepłownie geotermalne, biogazownie.

Zgazowanie węgla
Ostatnie doniesienie o tym, że projekt badawczy w Krakowie zainaugurowała projekt badawczy dotyczący opracowania technologii zgazowania węgla dla produkcji paliw i energii elektrycznej też świadczy o poszukiwaniach energii ekologicznej. Pomimo że koncepcja zgazowanie węgla powstała już na początku ubiegłego wieku (niektórzy twierdzą, że wcześniej), to trzeba stwierdzić – lepiej późno niż wcale.
Technologie zgazowania czy produkcji paliw płynnych z węgla są już znane i wdrażane przez światowe koncerny. Obecnie w różnych krajach powstaje ok. 70 takich instalacji. Jednak czy będzie to opłacalne w naszych warunkach?

Energia z roślin energetycznych
Głośno jest o wierzbie energetycznej, popularnej i wodolubnej, rosnącej na obrzeżach cieków wodnych i na terenach podmokłych. Nie boi się ona terenów zalewowych. Wierzba nie ma dużych wymagań i z powodzeniem może być uprawiana na nieużytkach i ugorach.
Jesień jest optymalnym czasem zakładania takich plantacji. Na jednym hektarze obsada roślin może wynosić od 20 do 60 tysięcy sadzonek, co zależy od wielu czynników. W Polsce najczęściej wysadza się około 40 tysięcy zrzezów na jeden hektar, a w Szwecji 15 tysięcy. W pierwszym roku uprawy musi być dokonane cięcie co przyczyni się do lepszego rozkrzewienia się w roku następnym i obfitszego plonu. Ważne jest nawożenie etc. Tylko zachowanie dyscypliny technologicznej w produkcji zapewni odpowiedni wynik. Są to tylko niektóre aspekty uprawy wierzby energetycznej. Badania wskazują na większą opłacalność kukurydzy, ale są też jeszcze inne rośliny z których można uzyskiwać energię. Jedna z nich to miskant olbrzymi, roślina pochodząca z Azji, będąca jednym z najlepszych paliw energetycznych, idealnym materiałem opałowym i materiałem stosowanym w produkcji materiałów budowlanych. Gdybym miał trochę mniej latek, coś w tym temacie bym próbował i likwidował emisję trujących substancji do atmosfery.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Tomasz Mitura
  • Tomasz Mitura
  • 08.10.2010 17:22

Węgiel jeszcze bedzie długo w użyciu. Nie ma siły!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ryszardzie, te odnośniki do niektórych materiałów, efekt "rykoszetu" wizyty Donalda Tuska w pewnym miejscu. Jak sobie przypominasz, to wiesz o co chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie, jest różnica. Przy przemysłowym zgazowaniu węgla stosuje się odpowiednie filtry zapobiegające wydzielaniu się pyłów do atmosfery. Wysokiej klasy węgiel nadający się do tego procesu posiadamy w 1/3 na terenie Lubelszczyzny a pozostałe 2/3 znajduje się na terenie Ukrainy. Są to zapasy mogące pokryć zapotrzebowanie energii dla UE na okres 300 lat.
Natomiast spalanie biomasy przy pomocy obecnie wprowadzonych na rynek pieców nie powoduje zanieczyszczanie atmosfery.
Jeżeli chodzi o CO2, jest to mówiąc inaczej pokarm dla roślin, podstawowy związek chemiczny w procesie fotosyntezy a więc w wiązaniu energii cieplnej w procesie tworzenia węglowodanów, czyli schładzania atmosfery. Większość CO2 pochłaniają morza i oceany a działalność człowieka ma minimalny wpływ na zjawisko ocieplenia.
Jednakże hałaśliwa propaganda koncernów w tej sprawie służy utrzymaniu cen artykułów na odpowiednim poziomie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ryszardzie, widocznie ten artykuł jest w niezgodzie z wytycznymi polityki Platformy Obywatelskiej?! Czegoś tutaj nie rozumie. ten temat powinien być na pierwszych stronach gazet!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż, widocznie mamy zbyt małą wiedzą, aby zrozumieć bilans dwutlenku węgla. Kiedy wychodzi na zero, a kiedy nie? A może chodzi o pieniądze na badania, na dobre życie, na zatruwanie ludziom umysłów, lub po prostu zajmowanie czymś ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odnośniki rzeczywiście są nieźle dobrane :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ryszardzie jaka jest różnica w efekcie spalania węgla i spalania miskanta, wierzby wiciowej lub drewna? Wartość energetyczna węgla jest zdecydowanie wyższa. Powstający CO2 przy spalaniu jest taki sam, niezależnie od spalanego surowca. Węgiel, torf to też przeobrażone rośliny, które swego czasu wzbogacił atmosferę w tlen pochłaniając CO2. Rozumiem, ze ustawodawca Unijny rozróżnia jedno CO2 od drugiego CO2. Mam nadzieje, że nie na zasadzie: ślimak to ryba.
Jestem przekonany, że jeśli CO2 jest szkodliwe, to jest szkodliwe bezwzględnie. Jeśli prawo czyni wyjątki, to jest b. podejrzane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem skąd wzięły się odnośniki do niektórych materiałów, nie mających specjalnego związku z tym artykułem i na domiar złego nazwane jako "Powiązane materiały" :(
Co oznacza dodatek na początku artykułu "Informacje z regionu... ", z linkiem bez związku? Artykuł miał być umieszczony w dziale EKOLOGIA, a jest... :(
Czyżby jakiś wirus "cięty" na niedoceniane źródła energii?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.