Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedoceniane źródła energii. Czy węgiel pójdzie w zapomnienie?

Ryszard Zagórski
Ryszard Zagórski
Plantacja wierzby energetycznej...
Plantacja wierzby energetycznej... Ryszard Jan Zagórski
W perspektywie kilku najbliższych lat prąd w Polsce będzie drożał. Nasza energetyka jest oparta na węglu i za emisję CO2 też trzeba płacić, więc bardzo możliwe, że prąd będzie nas kosztować najwięcej w UE.

Z jednej strony mamy Unię obciążającą nas opłatami za CO2, pomimo że wpływ CO2 na ocieplenie klimatu jest dyskusyjny. Z drugiej kraje, w których emisją nikt nie zawraca
sobie głowy, za ropę i gaz każą sobie płacić coraz więcej.
W takim układzie powinniśmy zacząć stosować ekologiczne i tańsze źródła energii. Na całym świecie obserwujemy ruch wokół odnawialnych źródeł energii jakimi są: woda, źródła geotermalne, wiatr, promienie słoneczne i oczywiście biomasa. U nas też sporo się dzieje, bo są elektrownie wodne i wiatrowe, ciepłownie geotermalne, biogazownie.

Zgazowanie węgla
Ostatnie doniesienie o tym, że projekt badawczy) w Krakowie zainaugurowała projekt badawczy dotyczący opracowania technologii zgazowania węgla dla produkcji paliw i energii elektrycznej też świadczy o poszukiwaniach energii ekologicznej. Pomimo że koncepcja zgazowanie węgla powstała już na początku ubiegłego wieku (niektórzy twierdzą, że wcześniej), to trzeba stwierdzić – lepiej późno niż wcale.
Technologie zgazowania czy produkcji paliw płynnych z węgla są już znane i wdrażane przez światowe koncerny. Obecnie w różnych krajach powstaje ok. 70 takich instalacji. Jednak czy będzie to opłacalne w naszych warunkach?

Energia z roślin energetycznych
Głośno jest o wierzbie energetycznej, popularnej i wodolubnej, rosnącej na obrzeżach cieków wodnych i na terenach podmokłych. Nie boi się ona terenów zalewowych. Wierzba nie ma dużych wymagań i z powodzeniem może być uprawiana na nieużytkach i ugorach.
Jesień jest optymalnym czasem zakładania takich plantacji. Na jednym hektarze obsada roślin może wynosić od 20 do 60 tysięcy sadzonek, co zależy od wielu czynników. W Polsce najczęściej wysadza się około 40 tysięcy zrzezów na jeden hektar, a w Szwecji 15 tysięcy. W pierwszym roku uprawy musi być dokonane cięcie co przyczyni się do lepszego rozkrzewienia się w roku następnym i obfitszego plonu. Ważne jest nawożenie etc. Tylko zachowanie dyscypliny technologicznej w produkcji zapewni odpowiedni wynik. Są to tylko niektóre aspekty uprawy wierzby energetycznej. Badania wskazują na większą opłacalność kukurydzy, ale są też jeszcze inne rośliny z których można uzyskiwać energię. Jedna z nich to miskant olbrzymi, roślina pochodząca z Azji, będąca jednym z najlepszych paliw energetycznych, idealnym materiałem opałowym i materiałem stosowanym w produkcji materiałów budowlanych. Gdybym miał trochę mniej latek, coś w tym temacie bym próbował i likwidował emisję trujących substancji do atmosfery.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niedoceniane źródła energii. Czy węgiel pójdzie w zapomnienie? - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto