Facebook Google+ Twitter

Niedokończone "Wyrzuty"

Taksówkarz, którego interesują wyłącznie śpiące kobiety; przyjaciel, znający jego najintymniejsze tajemnice, zarabiający na życie zabawianiem starszych pań za pieniądze; kelnerka, kręcąca pupą przed każdym klientem i jej koleżanka, która ma problem z utrzymaniem jakiejkolwiek pracy, więc głównie przesiaduje w kawiarni. To bohaterowie "Wyrzutów" autorstwa krakowskiej pisarki i scenarzystki Moniki Mostowik.

Fot. mat. wydawcyBohaterowie nieprzystosowani, poobijani przez życie, z tajemnicami, które wychodzą w najmniej odpowiednich momentach. Próbują stworzyć związki i pielęgnować miłość, która spada na nich zupełnie niespodziewanie. Nie do końca im to wychodzi, w przyjaźń wkrada się zazdrość, niedopowiedzenia i brak szczerości. Okazuje się, że miłość nie jest lekarstwem na wszystkie smutki, a obecność drugiego człowieka, choćby najbliższego, niekiedy przeszkadza. Przeszłość kładzie się cieniem na teraźniejszym życiu. Tytułowe wyrzuty pojawiają się, gdy jedna z kobiet zdaje sobie sprawę, że przez lata nie zauważała obok siebie miłości i poświęcenia drugiej osoby. Niestety, jest już dla niej za późno.

Książka skojarzyła mi się na początku z powieścią Anny Gevaldy "Po prostu razem". Niestety, bohaterowie "Wyrzutów", mimo że autorka starała się nadać im bardzo wyraziste cechy, właściwie są pozbawieni charakteru. Wydają się momentami płytcy, sztuczni i przerysowani, a tym samym - mało wiarygodni. Wydaje się, że autorka próbuje na siłę udziwnić swoich bohaterów. Może, aby lepiej zapadli w pamięć?

"Wyrzuty" to materiał na dobrą powieść. Brakuje jednak rozwinięcia wątków, szerszego ujęcia psychologicznego postaci i przekonywujących motywacji postępowania bohaterów. Zabrakło też tła, drugiego planu, które zwykle sprawiają, że postaci są prawdziwe i żyją w realnym świecie. Tutaj, w tej książce, wszystko za szybko się dzieje i za szybko kończy.

Monika Mostowik
"Wyrzuty"
Prószyński i S-ka 2007

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A jak ja skończę moją ksiażke weźmiecie patronat :D?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.