Facebook Google+ Twitter

(Nie)dostępne strony internetowe dla niepełnosprawnych

Niewidomi i niedowidzący z Polskiego Związku Niewidomych Śląsk przeprowadzili w ramach projektu "Widzialni" test dostępności stron internetowych dla osób niepełnosprawnych. Trzy z ośmiu przebadanych serwisów otrzymały ocenę niedostateczną.

Widzialni - strony internetowe bez barier. / Fot. Agencja IArtProjekt powstał dzięki Polskiemu Związkowi Niewidomych oddział Śląsk. Celem projektu jest zwrócenie uwagi opinii publicznej i administracji państwowej na problem dostępności stron internetowych dla osób niepełnosprawnych. Biorą w nim udział osoby niewidome i niedowidzące, których zadaniem jest przeprowadzanie audytów serwisów www.

Badania* przeprowadzone w Unii Europejskiej wykazały, że jedynie 3 proc. przebadanych stron internetowych użyteczności publicznej spełniały minimalne wymagania dotyczące dostępności dla osób niepełnosprawnych. W Polsce na przełomie roku 2007/08 "Widzialni" przeprowadzili test ośmiu serwisów firm i instytucji państwowych. Wśród testowanych serwisów znalazły się strony: Polskich Kolei Państwowych, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Polskich Linii Lotniczych LOT, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Policji, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Telewizji Polskiej SA, Sądu Najwyższego.

Za najlepsze spośród badanych serwisów niewidomi i niedowidzący uznali serwis Ministerstwa Pracy i PKP, które uzyskały oceny dobre. Żaden serwis nie otrzymał oceny bardzo dobrej, a aż trzy z badanych stron otrzymały oceny niedostateczne.

Administratorzy mają nie wiele czasu na dostosowanie serwisów dla potrzeb osób niepełnosprawnych zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej. W 2006 roku Polska wraz z innymi krajami członkowskimi UE podpisała Deklarację Ministerialną**, która zobowiązuje państwa UE do dostosowania stron administracji państwowej dla potrzeb osób niepełnosprawnych do 2010 roku.

Wszystko, czego potrzeba niepełnosprawnym, aby mogli bez przeszkód korzystać z zasobów internetowych, to strony przygotowane zgodnie ze światowymi standardami określonymi przez konsorcjum W3C (World Wide Web Consortium). Konsorcjum stworzyło Inicjatywę WAI (Web Accessibility Initiative), która szczegółowo określa międzynarodowe standardy dostępności serwisów www. Unia Europejska w dokumentach e-integracji wyznaczyła jednoznacznie standardy konsorcjum W3C jako zalecane do wdrożenia na wszystkich stronach internetowych organizacji użytku publicznego krajów członkowskich.

* Badania przeprowadzone na zlecenie Prezydencji Brytyjskiej w 2005r. "eAccessibility of public sector services in the EU", źródło MSWiA Deklaracja Ministrów
** pełny tekst Deklaracji Ministerialnej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się. Pozycjonerzy wiedzą to od dawna i zarabiają na tej wiedzy nie małe pieniądze. A tak nie wiele trzeba żeby stronę zobaczyła wyszukiwarka i niepełnosprawni na tym skorzystali.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepsze jet w tym to, że twórcy stron nie zdają sobie sprawy z tego, że wyszukiwarki też są niewidome i czytają strony niemal tak samo jak np. Lynx. Ignorowanie niepełnosprawnych to strzelanie sobie w nogę.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że utworzenie strony zgodnej ze standardami W3C nie wymaga w ogóle dodatkowych nakładów, poza wiedzą, a dodatkowe prace typu opis zdjęć przynoszą właśnie efekty w postaci lepszych pozycji np. w Google.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.