Facebook Google+ Twitter

Niedziela Miłosierdzia w cieniu tragedii

- Ostatnie słowo nie należy do zła i śmierci, lecz do miłości i życia, które nie ma kresu - mówił dziś podczas kazania kardynał Stanisław Dziwisz w sanktuarium w Łagiewnikach. W dniu, w którym Kościół Katolicki obchodzi Niedzielę Miłosierdzia.

Kardynał Stanisław Dziwisz (zdjęcie archiwalne) / Fot. Dawid SerafinIntensywny deszcz i przenikliwe zimno nie odstraszyły pielgrzymów. Blisko 50 tysięcy osób przybyło do krakowskich Łagiewnik. Panowała atmosfera zadumy i oczekiwania na słowa kardynała Dziwisza. - Czekamy na to, co powie kardynał, czekamy na jakieś słowa otuchy po tragedii - mówiła pani Krystyna, która na obchody przyjechała z Poznania.

Podczas kazania metropolita krakowski nawiązał do wczorajszych wydarzeń. - Zapożyczamy dziś słowa od psalmisty, by wyrazić nasz ból i żal, nasze osłupienie wobec tragedii, jaka rozegrała się wczoraj w Smoleńsku. W jednym momencie odeszli do domu Ojca prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, jego małżonka oraz tylu naszych braci i sióstr, których wspólnym powołaniem była troska o dobro wspólne naszej Ojczyzny, troska o dobro nas wszystkich.

Kardynał Stanisław Dziwisz, podkreślał także, że w te dni obchodzona jest piąta rocznica śmierci Jana Pawła II. Papież, podobnie jak tragicznie zmarli wczoraj w katastrofie, odszedł w przeddzień niedzieli Miłosierdzia Bożego.

W sanktuarium od wczorajszego dnia trwają modlitwy w kaplicy Nieustannej Adoracji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jest rzeczą zrozumiałą oczekiwanie, jakie wyraziła zacytowana w artykule kobieta: "czekamy na jakieś słowa otuchy po tragedii".
By jednak móc się taką otuchą dzielić z drugimi, trzeba najpierw oprzeć ją na solidnym fundamencie. Dla chrześcijanina powinno być nim Pismo święte.
Biblia wyjaśnia, że jedną z przyczyn tragedii takich, jak katastrofa prezydenckiego samolotu, jest "czas i przypadek" (Kzn 9:11> http://biblia.apologetyka.com/read/?numbered=1&strongs=1&format=0&q=Kazn+9%3A11&bible=bp&bible=bt&bible=ns&showrefs=0&polish=1&footnotes=0 ).
Powszechny smutek, ból i łzy jako reakcje na to wydarzenie - są namacalnymi dowodami, że śmierć jest wydarzeniem nienaturalnym, nie mieszczącym się w pierwotnym zamierzeniu Stwórcy człowieka. Biblia nazywa śmierć wrogiem i zapowiada czasy, gdy ten wróg zostanie pokonany (1 Kor 15:26> http://biblia.apologetyka.com/read/?numbered=1&strongs=1&format=0&q=1Kor+15%3A26%0D%0A&bible=bp&bible=bt&bible=ns&showrefs=0&polish=1&footnotes=0 ).
Stwierdzenie "odeszli do domu Ojca" nie harmonizuje z Biblią, która uczy, że zmarli 'mieszkają w prochu' (Iz 26:19-20> http://biblia.apologetyka.com/read/?numbered=1&strongs=1&format=0&q=Iz+26%3A19%0D%0A%0D%0A&bible=bw&bible=br&bible=ns&showrefs=0&polish=1&footnotes=0 ) i oczekują na zmartwychwstanie (Jn 5:28-29> http://biblia.apologetyka.com/read/?numbered=1&strongs=1&format=0&q=Jn+5%3A28-29%0D%0A%0D%0A&bible=bw&bible=bgn&bible=bpd&bible=ns&showrefs=0&polish=1&footnotes=0 ).
Opisana niemal po reportersku przez apostoła Jana (będącego naocznym świadkiem) historia wzbudzenia z grobu Łazarza (Jn 11:1-44> http://biblia.apologetyka.com/read/?numbered=1&strongs=1&format=0&q=Jn+11%3A1-44%0D%0A%0D%0A&bible=ns&showrefs=0&polish=1&footnotes=0 ) jest przykładem, jak będzie to przebiegało w przyszłości wobec tych, co obecnie nie żyją.
I to właśnie nadzieja zmartwychwstania jest dla wierzącego prawdziwą otuchą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.