Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31028 miejsce

Niedziela na buskim festiwalu muzycznym

Jak przystało na niedzielę, większość wydarzeń XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku - Zdroju miała miejsce w świątyniach. Choć zdarzył się i pałac...

Justyna Reczeniedi i Katarzyna Kiszewska zaprezentowały nie tylko wielki talent, ale i urodę. / Fot. Krzysztof Krzak Zaczęło się w południe, w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha w Glinianach w gminie Ożarów, bowiem buski festiwal kilka lat temu przekroczył granice kurortu i odbywa się w ościennych gminach i powiatach. W koncercie "Ave Maria w muzyce" wystąpili Monika Kolasa - Hladikova (mezzosopran), Mariusz Ryś, Robert Grudzień (organy), Georgij Agratina (fletnia Pana, cymbały), Ludmiła Worobec - Witek (skrzypce) i Artur Jaroń (fortepian, prowadzenie koncertu).

W tym samym czasie w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku - Zdroju odbyła się uroczysta msza za spokój duszy Fryderyka Chopina, podczas którego przypomniano Mszę G - dur Józefa Elsnera, nauczyciela naszego wybitnego kompozytora i pianisty oraz Nokturn Es- dur i kwartet smyczkowy d - moll samego Chopina. Solistkami były: Justyna Reczeniedi (sopran) i Katarzyna Kiszewska (mezzosopran), na organach grał Krzysztof Marosek. Wystąpił także kwartet Prima Vista. Oryginalnym pomysłem było połączenie koncertu ze zwyczajową liturgią eucharystyczną Mszy Świętej.Kwartet Prima Vista i ksiądz odprawiający mszę. / Fot. Krzysztof Krzak

Po południu w kościele pw. św. Brata Alberta w Busku odbył się kolejny koncert muzyki sakralnej. Jego gwiazdą był światowej sławy tenor, Wiesław Ochman. Jak zwykle świetnie dysponowany i nieustająco porywający słuchaczy swoim kunsztem wokalnym. Artysta tego dnia zasadził drzewko w buskiej Alei Gwiazd, a wraz z towarzyszącą mu żoną Krystyną ofiarował tysiąc złotych na kontynuację budowy świątyni, w której dał niedzielny koncert. Nie mniejsze brawa od Ochmana otrzymali także towarzyszący mu Robert Grudzień i Georgij Agratina.

Wiesław Ochman nie tylko śpiewał, także przemawiał z ambony. / Fot. Krzysztof KrzakDrugą część koncertu wypełnił Chór Miejski im. Miklosa Szekely z zaprzyjaźnionego z Buskiem węgierskiego miasta Szigetszentmiklos pod dyrekcją Orsoly Korosi. Pieśń "Z dawna Polski Tyś Królową" wykonała z chórem licznie zgromadzona w kościele publiczność.
W niedzielę, 4 lipca, w parku i w sali balowej pałacu w Kurozwękach rozbrzmiewały melodie świata w wykonaniu Orkiestry Dętej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury pod dyrekcją Jana Tokarza oraz muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu m.in. wybitnej skrzypaczki młodego pokolenia, uczennicy Wandy Wiłkomirskiej, Anny Marii Staśkiewicz.

Wydarzeń było tyle, iż jedynym marzeniem dziennikarza relacjonującego festiwal była umiejętność translokacji. Jednak największą atrakcją niedzieli na XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku - Zdroju miał być Nigel Kennedy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

5* Ale masz fajnie...Ochmana też bym posłuchała...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.