Facebook Google+ Twitter

Niedziela Palmowa - początek Wielkiego Tygodnia

Niedziela Palmowa rozpoczyna w kościele katolickim Wielki Tydzień. Tradycyjnie w tę niedzielę wierni przychodzą do kościoła z palmami, jako symbolem odradzającego się życia i upamiętnienia wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.

Palma wiekanocna. Fot. Anna PająkJuż za tydzień Święta Wielkanocne, największe i najważniejsze święta dla wszystkich wierzących katolików. Dzisiaj Niedziela Palmowa, która rozpoczyna najistotniejszy tydzień w kościele katolickim.

Kilka słów z historii tego święta. Obchodzone jest w Polsce od średniowiecza, a zwyczaj ten przywędrował z Jerozolimy, jako upamiętnienie uroczystego wjazdu Chrystusa do tego miasta. Już tradycyjnie, wierni przynoszą do kościoła palmy, które jako symbol odradzającego się życia są święcone podczas Liturgii Tradycyjna palma. Rys. Anna Pająk Eucharystycznej, a cała wspólnota wiernych śpiewa w tym czasie: - Hosanna Synowi Dawidowemu! Błogosławiony, który idzie w Imię Pana! Błogosławiony Król Izraelski "!

Takie same okrzyki radości wznosili mieszkańcy Jerozolimy na widok wjeżdżającego do miasta Jezusa na osiołku, rzucali mu także pod nogi szaty oraz palmami wyścielali drogę. Na znak, że jest dla nich Odkupicielem, kimś bardzo ważnym. Kimś komu składają hołd i uwielbienie.

Stąd też bardzo bogata w Polsce tradycja przychodzenia do świątyni z palmami. W Lipnicy Murowanej zwyczaj ten jest najbardziej rozpowszechniony, tam z pokolenia na pokolenie przekazywano sobie ten zwyczaj oraz tajemnicę konstruowania takich palm. Chodzi, przecież o to, aby zrobiona palma była jak najwyższa, najtrwalej zrobiona, bowiem im większa i bardziej bogato zdobiona tym więcej szczęścia i opieki bożej można się spodziewać.

Palma wielkanocna ze zbożem - popularna wśród mieszkańców małych miejscowaści. Fot.Anna Pająk Jednym z nielicznych polskich miast, w którym na rynku pojawiła się palma jest Nowy Sącz. Tam już tradycyjnie od kilku lat, jest ona stawiana w pobliżu sądeckiego Ratusza. Wykonali ją pracownicy Zakładu Zieleni SITA, pod kierunkiem pani Anny Strzygockiej. Sądeckim zwyczajem na płycie rynku odbędzie się procesja z palmami, a potem poświęcenie ich odbędzie się w Bazylicie św. Małogorzaty. Warto zaznaczyć, że chociaż prezydenci przez lata sprawujący władze byli z różnych opcji politycznych to jednak zawsze biorą udział w obchodach Niedzieli Palmowej na sądeckiej ziemi.

Również w tym roku prezydent miasta Nowego Sącza, Ryszard Nowak zapowiedział swoje przybycie i udział w uroczystości Niedzieli Palmowej, która zawsze obchodzona jest niezwykle uroczyście i gromadzy tłumy ludzi.

Fakt, iż tradycja obchodzenia Niedzieli Palmowej jest w Polsce tak silnie zakorzeniona świadczy o wielkim przywiązaniu ludzi do tradycji chrześcijańskiej, ale także o utożsamianiu się i naśladowania przez katolików mieszkańców Jerozolimy kilkanaście wieków temu. Obyśmy nie zapominali przekazywać tej tradycji następnym pokoleniom, bowiem to co w narodzie niezniszczalne to historia i tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

(+) Za przypominanie o tradycjach :-)
Wczoraj mieszkańcy Zielonej Góry próbowali pobić rekord Guinnessa w wykonaniu najwyższej palmy wielkanocnej. Dzisiaj miała stanąć obok ratusza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.