Facebook Google+ Twitter

Niedziela Palmowa u Norbertanek w Imbramowicach

Niedziela palmowa przypomina o wielkim i radosnym wydarzeniu, które przed wiekami było udziałem tych, którzy na święto Paschy zgromadzili się w Jerozolimie. Palmowymi gałązkami, okrzykami „Hosanna na wysokości” witali wjeżdżającego Jezusa.

Klasztor w Imbramowicach - brama wejściowa / Fot. Ze zbiorów NorbertanekWiedział On, że przez to miasto, dane mu będzie przejść jeszcze raz, inną drogą. Drogą cierpienia i boleści. I że będzie to miejsce wielkiego zmartwychwstania...

Jest taki zakątek w naszej pięknej małopolskiej ziemi, gdzie pamiątkę wydarzeń sprzed wieków obchodzi się szczególnie uroczyście. To Regionalne Sanktuarium Męki Pańskiej w Klasztorze Sióstr Norbertanek w Imbramowicach. Pośród XII wiecznych murów klasztornych budowli i z cicha gdzieś unoszącego się w powietrzu szeptu modlitw sióstr norbertanek, wśród wszechobecnych oznak poświęcenia i siostrzanej serdeczności wymiar przeżywania świadectw wiary staje się znacząco inny. Głęboki i pobożny.

Piękna pogoda tego roku pozwoliła gospodarzom imbramowskiego sanktuarium wraz z ks. kapelanem Stanisławem Kieczyńskim witać w swoich progach licznie zgromadzonych pielgrzymów z wszystkich gminnych i pobliskich miejscowości, a także z Zawiercia, Charsznicy, Warszawy, Krakowa, Słomnik, Sosnowca, Będzina i Katowic. Plac przyklasztorny pomieścił wszystkich przy polowym ołtarzu z palmami i przystrojonymi gałązkami w rękach. Przy orkiestrze z Zagórowej nie zabrakło również w kolorowych regionalnych strojach uczestników biorących w uroczystej procesji Palmowej Niedzieli : chłopców z chorągwiami 14 stacji Drogi Krzyżowej, dziewcząt z narzędziami Męki Pańskiej, dzieci hebrajskich, ministrantów, diakonów, kapłanów, „dwunastu apostołów” z osiołkiem, chóru, strażaków i gospodyń wiejskich w krakowskich strojach.

Klasztor w Imbramowicach / Fot. Ze zbiorów NorbertanekUroczystościom odpustowej sumy przewodniczył biskup Kazimierz Gurda z diecezji kieleckiej, który wśród tłumu pielgrzymów, kapłanów i wiernych dostrzegł i pozdrowił licznie zgromadzone dzieci z Imbramowic. Po odśpiewanej podczas mszy św. Pasji. ks. Biskup w krótkiej homilii zapraszał wszystkich do uczestnictwa w misterium paschalnym i do szukania we wspomnieniach zdarzeń Wielkiego Tygodnia, odpowiedzi na nurtujące nas pytania w „naszym dzisiaj... i naszym jutro”. Modlitewne spotkania w Imbramowicach trwały do późnych godzin wieczornych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Panie Lesławie! Ceńmy tradycje Wielki Tydzień - Pozdrawiam *5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy materiał *5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za materiał *5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję serdecznie moderatorowi, że dopisał z jakiego źródła posiłkowałem się przy pisaniu tekstu.Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł. Przypomniałam sobie Niedzielę Palmową z miejscowości Łyse. I te palmy dłuższe niż kościół.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Polsce bardzo nieliczne są mury XII wieczne. Z pewnością te z Imbramowic nimi nie są. Istniejący klasztor ma korzenie z XII wieku, lecz nie mury - te są XVIII wieczne (http://www.imbramowice.pl/imbramowice.html , http://pl.wikipedia.org/wiki/Imbramowice_%28wojew%C3%B3dztwo_ma%C5%82opolskie%29). Zapraszam do Czerwińska, Strzelców, Inowłodza - tam takie mury zobaczymy.
Ale całość pasjonująca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.