Facebook Google+ Twitter

Niedziela Światowym Dniem bez Tytoniu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-31 07:08

Tematem przewodnim tegorocznego, obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia bez Tytoniu są ostrzeżenia na opakowaniach papierosów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, umieszczanie na paczkach ostrzeżeń jest niedrogim i silnie oddziałującym sposobem na pokazanie, że produkt zawarty wewnątrz zabija.

Dyrektor biura WHO w Polsce Paulina Miśkiewicz jest zdania, że ostrzeżenia obrazkowe na papierosach mają informować, szokować i przestrzegać przed skutkami palenia tytoniu.

Onkolog profesor Witold Zatoński przypomina, że Polska była pierwszym krajem na świecie, który w połowie lat 90. wprowadził ostrzeżenia zajmujące 30 procent paczki. Dzięki temu 300 tysięcy Polaków zdecydowało się rzucić palenie. Witold Zatoński dodaje, że obrazkowa forma ostrzeżeń jest bardziej sugestywna.

Około 9 milionów Polaków pali papierosy. Co roku z powodu chorób odtytoniowych umiera 60 tysięcy osób. Pali co drugi mężczyzna z wykształceniem zawodowym oraz połowa kobiet mieszkających w dużych miastach.

Jak co roku z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu w wielu miastach Polski odbędą się festyny. Centralne obchody rozpoczną się o 14.00 w Warszawie na Nowym Świecie.

Specjaliści będą udzielać porad, jak rzucić palenie, będzie można zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiar cukru, cholesterolu i ciśnienia krwi. Zaplanowano również gry sportowe, zabawy, konkursy, występy.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.