Facebook Google+ Twitter

Niedzielne popołudnie na starych Powązkach

Podróży jednodniowych ciąg dalszy. Dziś miejsce bardzo bliskie, właściwie tuż pod nosem. Jestem na 100 proc. pewna, że każdy słyszy o tym miejscu minimum raz do roku. Ale czy każdy tam choć raz zajrzał?

Grób rodziny Lilpopów/fot. Izabela Dzido / Fot. Izabela DzidoMowa o Starych Powązkach. Najstarszej zabytkowej nekropolii Warszawy, powstałej w 1760 roku na działce darowanej przez starostę klonowskiego Melchiora Korwina Szymanowskiego. Powązki położone są na warszawskiej Woli miedzy innymi pomiędzy ulicami Spokojną, Okopową i Powązkowską.

Już na wstępnie przeszłam przez bramę pod czujnym spojrzeniem świętej Honoraty i skierowałam się w prawą stronę. Niemal od razu ujrzałam strzelistą wieżę, będącą grobem rodziny Lilpopów. Jest to pomnik, który zrobił na mnie największe wrażenie. Zbudowany został w stylu francuskiego i niemieckiego gotyku. Projekt wykonali warszawscy architekci Edward Lilpop i Józef Dziekoński.
Anioł z dzieckiem/fot. Izabela Dzido / Fot. Izabela Dzido
Pominęłam katakumby, grób Czesława Niemena czy pomnik Kieślowskiego. Zamiast tego swoje kroki skierowałam w głąb cmentarza, pomiędzy zapomniane i o wiele starsze nagrobki. Patrząc na nie, aż trudno uwierzyć, że istnieją na świecie ludzie, którzy kamień potrafią przemienić w tak niesamowicie piękne i realne postacie.

Wielu osobom spacer po cmentarzu na pewno wyda się dziwną i mało atrakcyjną formą spędzenia niedzielnego popołudnia. Ale jeśli chce się poznać historię jakiegoś miejsca, warto się wybrać na lokalny cmentarz. Nagrobki zwykłych ludzi oraz te, należące do wybitnie zasłużonych, czasami więcej mówią o dziejach miasta niż monografie.
Aleja/fot. Izabela Dzido / Fot. Izabela Dzido
Kiedy zapada zmrok, liście szeleszczą, za plecami łamią się jakieś gałązki a głos wron staje się bardziej złowrogi to znak, że należy opuścić cmentarz. Ostania brama zamykana jest o godzinie 20…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tam jest co oglądać link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.