Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19255 miejsce

Niedźwiedzie z TPN-u ruszają na Krupówki. Przypomną kto rządzi na Podhalu

W połowie lipca wystartowała nowa kampania społeczna Tatrzańskiego Parku Narodowego, której narratorem są niedźwiedzie z TPN-u. Zwierzęta ruszają w miasto. W Zakopanem namalują kibicowski mural i przypomną wszystkim, kto rządzi na dzielni. Pod ich czujnym okiem będzie można oddać krew lub wziąć udział w specjalnych warsztatach.

https://flic.kr/p/gjA93k / Fot. Tambako The Jaguar/CC BY ND 2.0W połowie lipca wystartowała nowa kampania społeczna Tatrzańskiego Parku Narodowego, której narratorem są Niedźwiedzie z TPN-u. Zagorzali fani dzikiej natury edukują turystów, jak należy zachowywać się w górach. Do tego służą im narzędzia znane kibicom, takie jak transparenty i flagi. Za ich pomocą tatrzańscy ultrasi żądają ciszy i szacunku dla swojej drużyny. Pokażą też, na co stać niedźwiedzie brunatne i zapewnią, że nie warto ich zaczepiać.

Niedźwiedzie z TPN-u najpierw udadzą się do Zakopanego, gdzie 31 lipca przypomną, że dzika natura płynie w ich żyłach. Podczas wydarzenia specjalnego będą zachęcać do honorowego oddawania krwi na górnych Krupówkach, gdzie na odważnych będzie czekać krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Natomiast w Centrum Edukacji Przyrodniczej przy ul. Chałubińskiego odbędą się warsztaty edukacyjne dla dzieci. Będzie można doświadczyć przyrody różnymi zmysłami i w formie zabawy zapoznać się z zasadami panującymi w Tatrzańskim Parku Narodowym. Niedźwiedzie z TPN-u nie mogłyby jednak szerzyć swojej kibicowskiej wiary bez odpowiedniego oręża.

Dlatego też zaproszą do wspólnego tworzenia muralu, który nikomu nie pozwoli zapomnieć, kto rządzi na dzielni. - Kibicowska kampania z jednej strony puszcza oko do wszystkich tych, którzy uśmiechają się na widok niedźwiedzi z TPN-u – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. – Z drugiej pod woalem dobrego humoru przypomina, że dzikie zwierzęta są niebezpieczne i nie można przewidzieć ich zachowania. Kierują się instynktem, który podpowiada jak przetrwać, a nie jak zaprzyjaźnić się z człowiekiem.

Świadomość tego jest szczególnie ważna w momencie, kiedy spotykamy na szlaku na przykład niedźwiedzia. Jak głosi drugi transparent kampanii: głównym pożywieniem niedźwiedzi brunatnych zamieszkujących Tatrzański Park Narodowy są rośliny. Jednak równie dobrze są w stanie zabić i zjeść małe, i duże zwierzęta. W jadłospisie niedźwiedzia można znaleźć zarówno jelenie, jak i mrówki. Dlatego wyrządzenie krzywdy człowiekowi nie jest dla nich żadnym wyzwaniem. Jeśli spotkamy niedźwiedzia, absolutnie nie powinniśmy do niego podchodzić.

W takich sytuacjach należy spokojnie się wycofać, nie drażniąc niepotrzebnie zwierzęcia. Nie należy uciekać, ruch ten może niedźwiedzia zmotywować do pogoni, w której człowiek nie ma najmniejszych szans na wygraną. Kampania „Nauczymy Was szacunku” o charakterze edukacyjno-informacyjnym ma za zadanie przedstawienie prawdziwego gospodarza Tatr i zwrócenie uwagi na jego dziką naturę. Reguły, które głosi Tatrzański Park Narodowy, mają chronić zarówno turystów przed spotkaniem niebezpiecznego zwierzęcia, jak i same niedźwiedzie.

Czytaj także: Poziom wód w morzach i oceanach wzrośnie o 3 metry? Naukowiec wieszczy zatopienie całych połaci ziemi


Te, choć dzikie, narażone są na krzywdę ze strony człowieka. Znany jest przypadek niedźwiadka, który w 2007 roku został zabity przez turystów. Zaczęło się od dokarmiania, a kiedy zwierzak domagał się większej ilości jedzenia, został obrzucony kamieniami i utopiony w potoku.

(aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czy nasze tatrzańskie misie nie oglądaly serialu o Misiu Jogi i jego przygodach ze straznikiem Parku Yellowstone? Bo przecież większość odwiedzahących nasz park na pewno tak!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.